Antisentromer antikor pozitif hastalarda otoimmun hepatit markerlarının immunoblot test yöntemiyle araştırılması
Research of autoimmun hepatitis markers with immunoblot test method in anticentromere antibody positive patients
  1. Tez No: 414857
  2. Yazar: CELAL BUĞDACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI GAMZE ŞENER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada; çalışmaya dahil ettiğimiz antisentromer antikor pozitif hastalarda, anti-soluble liver antijen \ liver pancreas antijen (anti-SLA\LP), anti-liver cytosolic antijen 1 (anti-LC1), anti-liver kidney mikrozomal antijen 1 (anti-LKM1) ve antimitokondrial antikor M2 (AMA-M2) sıklığı ve bunun antisentromer antikor pozitifliği ile ilişkisinin belirlenmesi amaçlan¬dı. İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Mikrobiyoloji laboratuarında Ocak 2015- Eylül 2015 tarihleri arasında, antisentromer antikor pozitif olan, 39 hasta çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya alınan hastaların, antisentromer antikor ve karaciğer otoantikor pozitiflikleri geriye dönük olarak tarandı. Hastanemiz Klinik Mikrobiyoloji laboratuvarında antisentromer antikor pozitifliği; IIFA yöntemi ile, taradığımız karaciğer otoantikorları ise immunoblotting yöntemi ile çalışıldı. Çalışmamıza dahil ettiğimiz hasta grubunda yaptığımız incelemede, 39 hastanın 3'ünde araştırılan otoantikorlardan sadece biri açısından pozitiflik bulundu (%7,6). Pozitif bulunan karaciğer otoantikorlarından hepsinin AMA-M2 otoantikoru olduğu diğerlerinin ise negatif olduğu görüldü. İstatiksel olarak antisentromer antikor ile otoimmun karaciğer otoantikorları arasında anlamlı bir ilişki bulunamadı. Otoimmun hastalıkların bir çok sistemi etkilediğinden bu hastalıkların tanı, tedavi ve takibinde kullanılmak üzere klinik uygulamalarda otoantikorların çalışılması gerektiği hastalık aktivitesinin değerlendirilmesi amacıyla önerilmektedir. Çalışmamızda elde ettiğimiz verilere göre bu otoantikorların otoimmun hastalıkların tanısında destekleyici markerlar olduğu görülmüş olup özgüllüğünün araştırılması için daha geniş çalışmaların yapılması gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study; the objective was to determine the density of anti-soluble liver antigen \ liver pancreas antigen (anti-SLA\LP), anti-liver cytosolic antigen 1 (anti-LC1), anti-liver kidney mikrozomal antigen 1 (anti-LKM1), and anti-mitokondrial antibody M2 (AMA-M2) in the patients involved in this study who were positive antibody anticentromere and the relation between the density and anticentromere antibody positiveness. Totally 39 patients who are positive anticentromere antibody were involved in the study admitted Izmir Katip Celebi University Atatürk Training and Research Hospital, Microbiology laboratory between January 2015 and September 2015. The anticentromere antibody and liver autoantibody positiveness were scanned retrospectively of the patients. Anticentromere antibody positiveness was studied by IIFA method, the scanned liver autoantibodies were studied by immunoblotting method in the medical microbiology laboratory of our hospital. In the patient group involved in our study, it is found that 3 patient out of 39 (%7,6) have positiveness at least with one of the autoantibodies under investigation. It was detected that all of the positive liver autoantibodies are AMA-M2 antibodies and the other antibodies were detected as negative. No statistically significant relation was found between anticentromere antibody and otoimmun liver autoantibodies. It is advised to study autoantibodies in clinic implementation to evaluate disease activity in order to diagnose, treatment and follow the diseases as otoimmun diseases are affecting many systems. According to the results of the study, these antibodies are seen as supportive markers in diagnosis of otoimmun diseases and it is considered that it is necessaery to do extensive studies to investigate the specifity of autoantibodies.