Lateral epikondilitte radial extrakorporal şok dalga tedavisinin ağrı ve fonksiyon üzerine etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the radial extracorporeal shock wave therapy effect on pain and function in the treatmeant of patients with lateral epicondylitis
  1. Tez No: 414873
  2. Yazar: MERVE BERGİN KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET KOÇYİĞİT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
AMAÇ: Lateral epikondilit tedavisinde kullanılan radial extrakorporeal şok dalga tedavisinin ağrı ve fonksiyon üzerine etkinliğini değerlendirmektir. GEREÇ VE YÖNTEM: İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Kliniğine, lateral epikondilit tanısı alan 57 olgu çalışmaya dahil edildi. Hastalar rESWT ve kontrol grubu olarak iki gruba randomize edildi. rESWT grubundaki hastalara 1,8 Bar, 10 Hz, 1000 atım uygulandı. Kontrol grubuna ise etkisiz dozda rESWT tedavisi (1 bar, 1 Hz, 100 atım) uygulandı. Her iki gruptaki hastalara haftada bir kez toplam 3 seans tedavi verildi. Hastalar tedaviden önce, tedaviden 3 hafta sonra ve 3.ayda VAS, hasta ve hekim global değerlendirme, PRTEE ve Roles ve Madusley skalası ile değerlendirildi. BULGULAR: Her iki grup arasında yaş, cinsiyet, meslek, hobi varlığı, eğitim düzeyleri, hastalık süresi ve dominant ekstremitenin etkilenmesi açısından değerlendirildiğinde aralarında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
AIM: The efficacy of radial extracoporeal shock wave therapy on pain and function of patients with lateral epicondylitis was investigated. MATERIAL AND METHOD: Fifty seven patients with lateral epicondylitis were included in the study at Izmir Katip Celebi University School of Medicine, Atatürk Training and Research Hospital, Physical Medicine and Rehabilitation Department. Patients were randomized into two groups. First group (rESWT group) received rESWT treatment (with 1,8 bar, 10 Hz, 1000 impulses). The other group (control group) received rESWT treatment in ineffective dosage (1 bar, 1 Hz, 100 impulses). The patients in both groups received treatment once every week, for a total of 3 seance. The patients were evaluated by VAS, patient and doctor global assessment, PRTEE and Roles and Maudsley scale before treatment, after 3 weeks of treatment and after 3 months of treatment RESULTS: Age, sex, job, recreational activities, level of education, duration of disease and dominant extremity were not significant different between groups (p>0,05).