Şok dalgası farklı uygulama tekniklerinin lateral epikondil tedavisinde ağrı ve el bileği ortak ekstansör kaslarının elastografik özelliklerine etkisi
The effect of shockwave therapy techniques on pain and the elastographic properties of the common extensor tendons of the hand and wrist in the treatment of lateral epicondylitis
  1. Tez No: 837018
  2. Yazar: CANALP MANDACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UFUK ŞEKİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Spor, Physical Medicine and Rehabilitation, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışma farklı radial extrakorporal shock wave (rESWT) tekniklerinin lateral epikondilit (LE) tedavisinde ağrı ve el bileği ortak ekstansör tendonun elastografik özelliklerine, ağrı ve dirseğinin fonsiyonel kapasitesine ve el kavrama gücüne etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Yaşları 20-50 arasında olan 30 gönüllü, ESWT uygulamasının kas üzerine (n=15) veya epikondil üzerine yapıldığı (n=15) iki gruba randomize edilmiştir. ESWT uygulaması 2 hafta süre ile haftada 2 gün gerçekleştirilmiştir. Bunun yanında hastalara evde el bileği ekstansör ile supinatör kaslarına yönelik germe ve izometrik egzersizler de yaptırılmıştır. Tedavi öncesi (TÖ), tedaviden hemen sonra (TS0) ve tedavi sonrası 2. (TS2) ve 6. (TS6) haftada ağrı skalası (VAS), fonksiyonel durum (DASH), el kavrama kuvveti ve el bileği ekstansör tendon sertliği ve uzunluğu değerlendirilmiştir. Tedavi sonrası 0, 2 ve 6'ncı haftalarda tedavi öncesine göre her iki grupta da VAS, DASH skorlarında ve el kavrama kuvveti değişiminde istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmiştir (p0,05). TÖ ile TS0 karşılaştırıldığında ortak ekstensör tendon sertliği açısından her iki grupta da istatiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır (p>0,05). Grup içi elastografi kalınlık değişiminde lateral epikondil grubunda tedavi öncesine göre istatistiksel olarak anlamlı değişim tedavi sonrası 2. ve 6. haftalarda saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the effects of different radial extracorporeal shock wave (rESWT) techniques on pain and the elastographic properties of the common extensor tendon of the wrist, as well as the functional capacity of the elbow and hand grip strength in the treatment of lateral epicondylitis (LE). Thirty volunteers between the ages of 20 and 50 were randomized into two groups: one receiving ESWT applied to the muscle (n=15) and the other to the epicondyle (n=15). ESWT treatment was performed twice a week for a duration of two weeks. In addition, patients were instructed to perform stretching and isometric exercises for the wrist extensor and supinator muscles at home. Pain scale (VAS), functional status (DASH), hand grip strength, and wrist extensor tendon stiffness and length were evaluated before treatment (Pre-Treatment), immediately after treatment (Post-Treatment Week 0), and at 2 (Post-Treatment Week 2) and 6 (Post-Treatment Week 6) weeks after treatment. Statistically significant differences in VAS, DASH scores, and hand grip strength changes were observed in both groups at Post-Treatment Week 0, 2, and 6 compared to Pre-Treatment (p0.05). When comparing Pre-Treatment to Post-Treatment, there were no statistically significant differences in terms of common extensor tendon stiffness in both groups (p>0.05). In the lateral epicondylitis group, significant changes in elastography thickness were observed at Post-Treatment Weeks 2 and 6 compared to Pre-Treatment.