Mastalji şikayetiyle başvuran hastalarda mamografi, meme ultrasonografi, patoloji ve hormon bulguları
Breast ultrasound, mammography, pathological findings and hormone prophile parameters of patients referred with mastalgia
- Tez No: 414872
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN CAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Giriş ve Amaç Mastalji memelerde gerginlik, ağrı gibi semptomları kapsayan bir terimdir. Bu terimi ilk kez bir cerrah olan Billroth tanımlamıştır (2,3). Meme ağrısı hastaların yaşam kalitelerini etkileyen ve hastaların doktora başvurularında % 41 ile % 79 arasında yüksek bir prevalansa sahip bir semptomdur (4). Yapılan çalışmalarda mastalji şikayeti ile gelen hastalarda % 0,4- 0,6 arasında meme kanseri görülmüştür (7). Yapılan başka bir çalışmada mastalji ile meme kanseri arasında önemli bir ilişki olduğu saptanmıştır (8) . Biz de çalışmamızda mastalji şikayetiyle başvuran hastalarda mamografi, meme ultrasonografi, patoloji ve hormon bulgularını inceleyip bu bulgular arasındaki ilişkiyi ortaya koymayı amaçladık. Materyal ve Metod Bu çalışma retrospektif dosya taraması şeklinde gerçekleştirildi. 2010-2015 tarihleri arasında İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Polikliniği' ne mastalji şikayetiyle başvuran 1215 hasta üzerinde yapıldı. Hastaların mamografi, meme USG,patoloji ve hormon profili (östrojen, progesteron, Lh, Fsh, prolaktin, testosteron, dheas) parametreleri incelendi ve kaydedildi. Verilerin istatistiksel analizi IBM SPSS Statistics Version 22 paket programında %95 güvenle yapıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction and Aim Mastalgia is a term including symptoms such as breast tension and pain. A surgeon, Billroth has defined this term for the first time (2,3). Breast pain is a symptom that affects the patients' quality of life and has a high prevalance from 41% to 79% in physician requests (4). In studies, breast cancer has been diagnosed between 0.4-0.6% in patients requesting with the complaint of mastalgia (7). In another study, a significant relation has been determined between mastalgia and breast cancer (8). We aimed in our study to investigate reports of mammography, breast ultrasonography, pathology and hormonal levels in patients with mastalgia and to reveal the relation between them. Material and Method This study has been performed by retrospective file review. 1215 patients with mastalgia requesting the outpatient clinics of General Surgery Department of İzmir Katip Celebi University Ataturk Training and Research Hospital between years 2010-2015 were included in our study. Patients' reports of mammography, breast USG, pathology and parameters of hormonal profile (oestrogen, progesterone, LH, FSH, prolactin, testosterone, DHEA-S) were examined and recorded. Statistical analysis of the data was performed by IBM SPSS StatisticsVersion 22 Packaged Software with 95% confidence.