Yoğun bakım hastalarında sepsis ve sepsis dışı nedenli akut böbrek hasarı gelişen hastalarda mortalite belirteçlerinin saptanması ve kıyaslanması
Identification and comparison of the markers of mortality in intensive care patients with septic or non-septic acute kidney injury
  1. Tez No: 414886
  2. Yazar: DİLARA DENİZ KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEVRİM BOZKURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş : Akut böbrek hasarı (ABH) glomerüler filtrasyon hızında ani ve devam eden düşme, nitrojenöz artıkların birikimi, böbreklerin sıvı-elektrolit ve asit-baz dengesini sağlayamaması ile karakterize, yoğun bakımlarda sık görülen, artmış morbidite ve mortalite ile sonuçlanan bir durumdur. Sepsis ise, enfeksiyona karşı sistemik yanıtın yol açtığı belirli derecede organ işlev bozukluğunu içinde barındıran ciddi bir klinik tablodur. Gerek sepsis gerekse ABH tek başlarına ciddi mortalite nedenleri olup ikisinin birlikteliği hem mortaliteyi artırmakta hem de sağ kalan hastalarda ciddi morbiditeye neden olmaktadır. Amaç: Çalışmamızdaki amaç yoğun bakıma yatırılan ve takiplerinde ABH gelişen hastalarda mortalite ve morbidite üzerinde etkili olabilecek risk faktörleri ile laboratuvar parametrelerini saptamak ve inflamasyon göstergesi olarak kullanılan basit bir parametre olan NLO ve ΔNLO değerlerini incelemek ve ABH nedeni olarak sepsis ve sepsis dışı diğer nedenler arasındaki mortaliteyle ilişkili öngördürücü belirteçleri ortaya koymaktır. Yöntem: Çalışmamıza Ocak 2012 - Haziran 2014 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Yoğun Bakım Ünitesi'nde yatarak tedavi gören, ABH tanılı ve verilerine retrospektif olarak ulaşılabilen 201 olgu dahil edildi. Tüm Kohort hastaları (n= 201 ) ABH nedenlerine göre; sepsis zemininde ABH gelişen hastalar, Grup A (n= 112 ) ve sepsis dışı etiyolojilerle ABH gelişenler, Grup B (n= 89 ) olarak sınıflandırıldı. Bulgular : Hastaların % 51,7'si erkek ve yaş ortalaması 72.5 ± 14.80 (19-96) olup gruplar arasında fark saptanmadı. Takipte hastaların %26,9'u sonlanım noktası olan ölüm gerçekleşti. Grup A' da 42 (%36,6), Grup B' 13 hasta (%14,6) takipte excitus oldu (p= 0.002). ABH VIII etiyolojisi; sepsis %54.2 (n=109), KKY %14.9 (n=30) , ilaç %13.9 (n=28 ) ve diğer nedenler %17.2 ( n=34 ) şeklinde sıralanmaktadır. Hastaların %40.3 DM , % 52,1 KVH , %22,9 evre 1,2 veya 3 kronik KBH olup DM ve KVH açısından gruplar arasında fark yok iken KBH Grup A' da belirgin olarak daha sık saptandı ( p=0.01 ). Başvuruda Grup A'da sistolik ve diyastolik kan basıncı ortalaması daha düşük ve inotrop ihtiyacı belirgin olarak daha fazla idi ( p=0.001 ).
Özet (Çeviri)
Introduction: Acute kidney injury (AKI) is characterized by an abrupt and progressive decline in glomerular filtration rate, in addition to accumulation of nitrogenous waste products and failure of the kidneys to maintain fluid/electrolyte and acid/base balances. AKI is common among intensive care patients and is associated with increased morbidity and mortality. Sepsis, on the other hand, is a serious clinical condition resulting from systemic response to infection and it involves a certain level of organ dysfunction. Both sepsis and AKI alone can result in significant mortality, whereas coexistence of these two entities leads to an even higher rate of mortality among the patients and a significant rate of morbidity among the survivors. Objective: Objectives of the present study include identification of the risk factors and laboratory parameters that can potentially affect the rates of mortality and morbidity, and to investigate the NLR and ΔNLR values as basic markers of inflammation in patients who are hospitalized in intensive care unit and develop AKI during follow-up. Methods: A total number of 201 patients, who were diagnosed with AKI while receiving inpatient treatment at Internal Diseases Department Intensive Care Unit of Ege University Medical Faculty Hospital between January 2012 – June 2014 and whose data could be retrospectively retrieved, were included in this study. Depending on the cause of AKI, all patients included in the study cohort (n=201) were assigned to one of the following groups: Group A, including the patients with septic AKI (n=112), and Group B, including the patients with AKI due to non-septic etiologies (n=89). Findings: Mean age of the patients included in this study was 72.5 ± 14.80 years (19-96 years) and 51.7% of them were male. There was no significant difference between the study groups in terms of mean age and gender distribution. Endpoint of death was reported in 26.9% of the patients during follow-up; 42 (36.6%) patients in Group A and 13 (14.6%) patients in X Group B died during follow-up period (p= 0.002). The most common etiologies of AKI were sepsis (54.2%, n=109), CCF (14.9%, n=30), medications (13.9%, n=28) and other causes (17.2%, n=34), respectively. Of all patients included, 40.3% had DM, 52.1% had CVD and 22.9% had stage 1, 2 or 3 chronic KD. While there was no significant difference between the two groups with respect to the frequency of DM and CVD, the frequency of CKD was significantly higher in Group A (p=0.01). At hospital admission, Group A had lower mean systolic and diastolic blood pressures and a markedly elevated inotrope requirement (p=0.001). Mean duration of hospital stay was 11.9 ± 8.9 days in the study cohort, being significantly shorter in Group B (mean duration of hospital stay: 12.8 ± 2.2 days in Group A vs.