Çocuk yanık yoğun bakım ünitesinde izlenen hastalarda akut böbrek hasarı
  1. Tez No: 535847
  2. Yazar: DEMET KAHRAMANLAR
  3. Danışmanlar: PROF. UMUT SELDA BAYRAKCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Çocuk Sağlığı ve Has. Hematoloji Onkoloji Eğt. Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nefroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
AMAÇ: Yanık; akut gelişen, hastaneye yatırılan vakalarda yoğun tedavi ve bakım süreci gerektiren ciddi bir halk sağlığı sorunudur. Tüm yaş gruplarını etkiliyor olsa da hastaların çoğunluğunu çocuk yaş grubu oluşturmaktadır.Çalışmamızda yanık yoğun bakım ünitesinde izlenen hastaların izlemleri süresince böbrek fonksiyonlarında ve elektrolit dengesinde ortaya çıkan değişiklikler değerlendirilmiştir. ABH gelişen hastaların prognozuna etki eden faktörler incelenmiş; yaş, cinsiyet, hastaneye başvuru süresi, enfeksiyonlar, yanık nedeni ve yüzdesi gibi faktörlerin ABH gelişimindeki rolü irdelenmiştir. ABH gelişen hastaların prognozu, uzamış hastanede kalış süresi, renalreplasman tedavisine ihtiyaç duyulması ve ABH'nınmortalite üzerine etkisinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM:2012-2017 yılları arasında hastanemiz çocuk yanık yoğun bakım ünitesinde takip edilen ve sağlıklı olarak verilerine ulaşılabilen 750 vakanın verileri, retrospektif olarak analiz edilmiştir. Bu verilerden 52 tanesi veri yetersizliği nedeniyle çalışma dışı bırakılmıştır. Çalışmamızda toplam 698 hastanın verileri incelenmiştir. Sonuçlar SPSS 22.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Tüm testlerde istatistiksel önem düzeyi 0.05 olarak alınmıştır. BULGULAR: Hastaların %61.2'si erkek, %38.8'i ise kız cinsiyette idi ve %87.8'i Türk kökenli idi. Olguların ortalama yaşının 4.7±4.5 yıl olduğu görüldü. Olguların ortalama yanık yüzdesi 22±14 olarak hesaplandı.En sıkhaşlanma tipi yanıkların görüldüğü tespit edildi. Vakalarımızın hastanemize ortalama başvuru süresi 22±2 saat, hastanemizde ortalama yatış süresi 14±13 gün olarak hesaplandı. Olguların %21.3'ünde sepsis geliştiği görüldü. Takiplerinin 15±2. gününde, hastaların %12.6'sında akut böbrek hasarı geliştiği saptandı. ABH gelişen olguların %67'si erkek % 33'ü kız cinsiyette ve %79.5'i Türk kökenli idi. ABH görülen hastaların ortalama yaşının 7±5 yıl olduğu görüldü ve bu vakaların çoğuna haşlanma tipi yanıklar eşlik etmekteydi. ABH görülen olguların yanık yüzdesi %28±18 olarak hesaplandı. ABH görülen hastaların hastanemize başvuru süresinin diğer hastalardan daha geç olduğu ve hastanede yatış süresinin daha uzun olduğu gözlendi. ABH görülen hastaların %39.8'inde sepsis gelişmişti. ABH olan hastaların 9 tanesinde RRT'ne gerek duyulmuş ve ABH olan hastaların yaklaşık %17'si kaybedilmiştir. ABH' nın mortalite ile direkt ilişkili olduğu saptanmıştır. Takip süresince tüm hastalar içindeki mortalite oranı ise %2.8 idi. Hayatını kaybeden hastaların %35 i kız cinsiyette iken, %65'inin erkek cinsiyette olduğu görüldü. Yanık nedenleri arasında,mortaliteye en fazla sebep olan, alev yanığı olarak bulundu. Hayatını kaybeden hastaların yanık yüzdesi %49±21 olarak hesaplandı. Yaşamını yitiren hastaların hastaneye ilk başvuru süresinin ortalaması 22±1 saat ve başvurularından excitus olmalarına kadar geçen sürenin ortalaması 19±15gün olarak hesaplandı. Yaşamını yitiren hastaların %85'ine sepsis eşlik etmekte idi. SONUÇ:Tüm bulgular irdelendiğinde; Total vücut yanık alanının artmasının, ABH gelişme ihtimalini anlamlı ölçüde artıran bir faktör olduğu bulunmuştur.Hastaneye ilk başvuru süresi uzadıkça ve yoğun bakımda kalış süresi arttıkça ABH görülme ihtimali anlamlı ölçüde artmaktadır.Sepsis eşlik eden hastalarda ABH görülme ihtimali artmış bulunmuştur.Diğer yanık nedenlerine göre alev yanıklarının mortalitesinin daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Total vücut yanık alanının artması ve sepsisin eşlik etmesi, mortalite için risk faktörü olarak bulunmuştur. Yanıklar özellikli planlama gerektiren sağlık problemleri kapsamındadır. Yanıkların çocuklardaki takip ve tedavi süreci çok daha karmaşık seyretmektedir. Tedavide özelleşmiş ünite ve merkezlerde multidisipliner ekipler görev almaktadır. Yanık konusunda halkı bilinçlendirmek ve alınacak önlemlerle bu travmanın önüne geçmeye çalışmak, bizlere düşen en önemli görevdir.
Özet (Çeviri)
AIM: Burn; is a seriouspublichealth problemrequiringacutetreatmentandhospitalization in intensive care unit.Although it affects all age groups, the majority of patients are children. In our study, changes in renal function and electrolyte balance were retrospectively evaluated during the follow-up of the patients who were followed in the pediatric intensive care unit for burns. Factors affecting the development of acute kidney injury (AKI) and its prognosis such as patients's age and gender, time of hospitalization, cause of burn, presence of sepsis and the duration of hospitalization were all studied. The affect of AKI on prognosis and mortality of patients was also investigated. MATERIALS AND METHODS:The data of 750 caseswhowerefollowedup in theintensivecareunit of ourhospitalbetween 2012 and 2017 wereretrospectivelyanalyzed. Of these data, 52 were excluded due to lack of data andthe data of 698 patients were examined. The results were analyzed by SPSS 22.0 package program. Statistical significance level was taken as 0.05 in all tests. RESULTS:The ratio of male patientswas 61.2% while 38.8% were female. The mean age of the patients was 4.7 ± 4.5 years. The mean percentage of surface are that was burned 22 ± 14%. Scald type burns were observed more commonly. The mean duration of admission was 22 ± 2 hours to our hospital and the mean hospitalization time in our hospital was 14 ± 13 days. Sepsis developed in 21.3% of the cases.AKI was found to be developed at approximately 12.6% of our study group and usually during 15 ± 2th days of hospitalization.The percentage of males were 67% among patients with AKI while, females were 33%. The mean age of patients with AKI was 7 ± 5 years, and most of these cases were accompanied by scald-type burns. The percentage of body surface area that was burned in patients with AKI was 28 ± 18%.The mean duration of admission to our hospital was 44 ± 2 hoursand the mean duration of hospital stay was 15.5 ± 12 days among patients with AKI. The mean age of patients with AKI was 7 ± 5 years, and most of these cases were accompanied by scald-type burns. The percentage of body surface area that was burned in patients with AKI was 28 ± 18%. The mortality rate was 2.8%. Among the causes of burns, the most frequent cause of mortality was found to be flame burn. The mean duration of the admisssion to our hospital was 22 ± 1 hours among patients that have died. The mean time from their referral to the time of mortality was 19 ± 15 days. Sepsis was associated with 85% of the mortality. CONCLUSION:In this study we have found that as the percentage of burned body surface area is increased the risk of AKI is also increased. Another important risk factor for development of AKI was found to be the time of admission to hospital. As the the duration of the admission to the hospital was prolonged the risk of is increased. Thelongertheduration of hospitalisation, thegreaterthelikelihood of AKI occurring. In patients with sepsis, the likelihood of AKI was also increased. Itwasdeterminedthatthemortality rate of flameburnswashigherthantheothercauses of burns. Increased total body burnareaandaccompanyingsepsiswerefound to be risk factors of mortality. Burnsarecoveredbyhealthproblemsthatrequirespecialplanning.Theprocess of monitoringandtreatment of burns in children is muchmorecomplex. Multidisciplinaryteamsareemployed in specializedunitsandcentersforthetreatment of burns.It is themostimportanttaskfor us toraiseawareness of burnsandtotrytopreventthistraumawiththemeasuresto be taken.