Serebral vasküler malformasyon tanılı çocuk hastaların demografik, morfolojik ve klinik özelliklerinin retrospektif değerlendirilmesi
A retrospective evaluation of demographic, morphological and clinical characteristics of pediatric patients with cerebrovascular malformation
- Tez No: 414890
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT KARAPINAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Çalışmamızda Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi (EÜTF) Pediatrik Yoğun Bakım Ünitesi ve Beyin Cerrahisi'nde 2009-Nisan 2015 tarihleri arasında izlenen serebral vasküler malformasyon tanılı çocuk hastaların demografik, morfolojik ve klinik özelliklerinin geriye dönük olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız 2009-Nisan 2015 tarihleri arasında EÜTF pediatrik yoğun bakım ünitesinde ve beyin cerrahisinde izlenen serebrovasküler malformasyon tanılı çocuk hastalar arasında geriye dönük olarak gerçekleştirildi. Hastaların dosyaları tarandıktan sonra hastaya ait demografik, morfolojik ve klinik veriler kaydedildi. Serebral vasküler malformasyon tipi, hastaların başvuru şekli, lezyonun yerleşim yeri, lezyon boyutu, venöz ve arteryel drenajı, Spetzler Martin derecelendirilmesi, uygulanan tedavi şekilleri, komplikasyonlar kaydedildi. Aileler ile hastaların mevcut durumlarına ilişkin telefon görüşmesi yapılarak tedavi başarısı, tedavi sonrası komplikasyonlar belirlendi. Bulgular: Cinsiyet dağılımı olarak % 53 kız, % 47 erkek hastadan oluşmaktaydı. AVM' li hastaların ortalama yaşı 10.3 yıl iken, kavernomlu hastaların ortama yaşı 8.8 yıldı. Hastaların yoğun bakım yatış süreleri ortalama 4.9 gündü. İnvaziv mekanik ventilasyon gereksinimi ortalama 1.5 gün olarak saptandı. AVM tanılı hastaların başvuru şekli: % 58 baş ağrısı, % 16 konvülziyon, % 16 nörolojik defisit, % 8 kanamaydı. Kavernom tanılı hastalarda % 66 konvülziyon, % 33 baş ağrısıydı. AVM tanılı hastaların lezyonları % 83' ünde hemisferik yerleşimli, % 4' ünde talamusta, % 4' ünde serebellar bölgede, % 4 pineal bölgede, % 4 ponsta yerleşimliydi. Kavernomlu hastaların hepsinde lezyon hemisferik yerleşimliydi. AVM tanılı hastaların % 70'inde (n=17) kanama eşlik etmekteydi.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to evaluate the demographic, morphological and clinical characteristics of pediatric patients with cerebrovascular malformatıon at the Pediatric Intensive Care Unit and Neurosurgery in Ege University Faculty of Medicine (EÜTF) between the years 2009-April 2015 retrospectively. Materials and Methods: The study was held retrospectively among the pediatric patients with cerebrovascular malformation monitored at the EÜTF pediatric intensive care unit and Neurosurgery between the years 2009-April 2015. After scanning the files of patients, the demographic, morphologic and clinical data of patients were recorded. Type of cerebrovascular malformation, type of presentation, lesion location, lesion size, venous and arterial drainage, Spetzler-Martin grading scale, treatment choices, complications were recorded. Treatment success, treatment complication, the current status of patients were recorded by a telephone interview. Results: The patients who were included in this study were 53 % girls and 47 % boys. The mean age at diagnosis was 10.3 for AVM, 8.8 for cavernoma. The average hospitalization in intensive care was 4.9 days. The mean duration of invasive mechanical ventilation was 1.5 days. Type of presentations were 58 % headache, 16 % seizure, 16 % focal neurological defisit, 8 % hemorrhage for AVM; 66 % seizure, 33 % headache for cavernom. AVM locations were 83 % hemispheric, 4 % thalamic, 4 % cerebellar, 4 % pineal, 4 % pons. Cavernoma locations were hemispheric for all. Hemorrhage was accompanied 17 (70 %) patients with AVM.