Erişkinde serebral arteriovenöz malformasyon tedavisinde endovasküler embolizasyon ve cerrahi total eksizyon kombinasyon tedavisinin sonuçlarının retrospektif değerlendirilmesi
- Tez No: 574570
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKİN ÖZGİRAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Serebral arteriovenöz malformasyonlar (AVM) nidus adı verilen, yumak şeklindeki, yapısal olarak anormal arter ve venlerden meydana gelen patolojik yapılardır. Serebral AVM'si olan hastalar nöbet, fokal nörolojik defisit ve baş ağrısı gibi semptomlarla presezente olabilirler. AVM'lerin tedavi seçenekleri arasında mik-roşirurjikal eksizyon, radyocerrahi (stereotaktik gamaknife, cyberknife), endo-vasküler embolizasyon ve bunların kombinasyonlarından oluşan yaklaşımlar bulunmaktadır. Tanımlayıcı çalışmamızda 1 Ocak 2011 ve 31 Aralık 2017 tarihleri arasında, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin Cerrahisi Anabilim Dalı 'nda yatarak sereb-ral AVM tanısı alan erişkin hastalara (Onsekiz yaşından büyük) yönelik endo-vasküler embolizasyon ve cerrahi total eksizyonu kombine tedavi sonuçlarını retrospektif değerlendirdik. Çalışmamızda olguların sosyo-demografik özellikle-ri (yaş, cinsiyet) AVM'lerin Spetzler Martin(SM) Derecesi, AVM' nin yerleşim yeri, rüptüre olup olmadığı, ameliyat öncesi ve sonrası nörolojik durum ortaya konularak tedavi yaklaşımının mortalite ve morbidite üzerine etkileri değerlen-dirildi. Ocak 2011 ve Aralık 2017 tarihleri arasında, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin Cerrahisi Anabilimdalı'nda yatarak serebral avm tanısı alan 52 erişkin has-ta saptandı. Toplam 52 hastadan yirmisine aynı gün içinde endovasküler embo-lizasyonla kombine cerrahi total eksizyon uygulandı. Yirmi hastanın onbiri ka-dın(%55), dokuzu erkek(%45), en küçük yaş 18 en büyük yaş 58, yaş ortalaması 37 bulundu. Olguların en sık yerleşim yerinin oksipital bölge (%25) olduğu sap-tandı. Olguların %60'ı SMD 2 olarak saptandı. Yirmi olgunun dokuzunda(%45) preop hematom görülürken postop kontrollerinde tümünde boşaltıldığı sap-tandı. Yine yirmi olgunun dokuzunda (%45) preop nörolojik defisit (bilinç deği-şikliği, parazi, pleji, afazi, hemianopsi) mevcutken postop bu sayının üçe (%15) indiği saptandı. Geriye kalan onbir olguda preop ve postop nörolojik defisit sap-tanmadı. Yirmi olgunun hiçbirisinde mortalite görülmedi. 5 Serebral AVM tanısı alan toplam 52 hastadan, hiçbirisi kanamamış olan, 11 hastanın ikisinin SMD'si 5 idi. Diğerleri tedaviyi kabul etmediler. Serebral AVM tanısı alan toplam 52 hastadan 14 hastaya sadece endovaskü-ler embolizasyon uygulanmıştır. Hiçbirisinde preop hematom görülmezken beş hastada işlem sonrası hematom saptandı. Beş hastanın ikisinde bilinç kaybı ve kalıcı nörolojik hasar ortaya çıktığı saptandı. Serebral AVM tanısı alan toplam 52 hastanın yedisinde ise sadece cerrahi total eksizyon işlemi uygulanmıştır. Tanımlayıcı çalışmamızda 2011 ve 2017 tarihleri arasında, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin Cerrahisi Anabilimdalı'nda yatarak serebral AVM tanısı alan erişkin hastalara yönelik endovasküler embolizasyon ve cerrahi total eksizyon kombine tedavi sonuçlarını retrospektif olarak değerlendirdik. Aynı gün içinde yapılan endovasküler embolizasyon sonrası total cerrahi eksizyon tedavi yön-teminin mortalite ve morbidite üzerine olumlu etkileri ortaya konmuştur. Daha sağlıklı değerlendirmeler için geniş ölçekli prospektif çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Brain AVMs are composed of abnormal arter, vein without capilleries, that called nidus, shaped as coil,makes shunt of blood from artery to vein straightly. The patients are presented with symptoms as seizure, focal neurological de-ficit and headache. Microsurgery, endovascular embolization, radiosurgery and combined treatments are common treatment options. In our restrictive study, we evaluated that the results of mortality and mor-bidity related with the total microsurgery excision combined with endovascular embolization treatment done at the same day, retrospectively and definitively, in adult patients between 1 June 2011 and 31 December 2017,hospitalized and diagnosed in Ege University Medical Faculty Department of Neurosurgery. In our study, we evaluated the effects on mortalitiy and morbidity of this treat-ment that's applied on patients, executed the socio-demographic properties (age, sexual), AVMs grades (Sptzler-Martin ),region of AVMs, ruptured or un-ruptured, preoperative and postoperative neurological deficites . Totally 52 patients detected between june 2011 and december 2017, hosti-talized and diagnosed in Ege University Medical Faculty Department of Neuro-surgery. Twenty patients of them treated with total microsurgery excision combined with endovascular embolization at the same day. In twenty patients sexually f=11 (%55), m=9 (%45), minimum age is 18, maximum age is 58, the average age found 37. We detected that AVMs've based on most common oc-cipital region (%25). And %60 of them are Spetzler Martin grade 2. We revea-led in nine patients (%45) preop hematome by CT images. And in the controls all of them were evacuated. In twenty patients nine of them had preoperative neurological deficit as hemiplegia, hemiparesis hemianopi, aphasia and clousu-re. After the treatment we detected taht this number decreased three. We de-tected that the rest of eleven patients had no neurological deficite before and after operation. And revealed that total twenty patients had no mortality. Eleven of total 52 patients had no hemorraghea and two of them were SMG 5 and the others didn't accept the treatment. 7 Seven of total 52 patients treated with only total excision microsurgery. In our restrictive study, we evaluated that the results of mortality and mor-bidity related with the total microsurgery excision combined with endovascular embolization treatment done at the same day, retrospectively, in adult patients between june 2011 and december 2017,hospitalized and diagnosed in Ege Uni-versity Medical Faculty Department of Neurosurgery . We put out that the posi-tive results of total microsurgery excision combined with endovascular emboli-zation treatment done at the same day. For more concrete results we needed large scale prospective studies.