Tenis hakemlerinin karar verme stilleri ve empatik eğilim düzeylerinin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi
A Comparison of Decision Making Styles of Tennis Umpires and Their Empathic Tendency Levels
- Tez No: 414899
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN CAN İKİZLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Tenis hakemlerinin, karar vermede öz saygıları ile cinsiyet ve medeni durum değişkenleri arasında; karar verme stili alt boyutları ile eğitim durumu, medeni durum, hakemlik kategorileri ve görev alınan turnuva çeşidi arasında; empatik eğilimleri ile de medeni durumu, tenis oynayıp oynamama durumları ve görev aldıkları turnuva çeşidi arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar olduğu tespit edilmiştir. Tenis hakemlerinin karar vermede öz saygı düzeyleri ve dikkatli karar verme stilleri diğer karar verme stillerine göre daha yüksek düzeydedir. Empatik eğilim düzeyleri ile karar vermede öz saygı düzeyleri arasında çok yüksek düzeyde, pozitif yönlü ilişki varken; empatik eğilim düzeyleri ile karar verme stili alt boyutlarından dikkatli karar verme stilleri arasında yüksek düzeyde, pozitif yönlü ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Statistically significant differences have been found out between the tennis umpires' self-esteem in decision making and variants of their gender and marital status, between sub-dimensions of their decision making styles and educational status, marital status, umpiring categories, and the types of tournaments they took charge in, and between their empathic tendencies and marital status, their being involved in playing tennis or not, and the types of tournament they took charge in. It was found that tenis umpires' levels of self-esteem in decision making and vigilance in decision making were higher thah the other averages. There was a highly positive correlation between their empathic tendencies and the levels of self-esteem in decision making, and also between their empathic tendencies and vigilance decision making style.