Sıçan miyokard infarktüsü modelinde 5-lipoksijenaz inhibisyonunun etkisi ve siklooksijenaz sistemiyle etkileşimi
The effect of 5-lipoxygenase inhibition and its intraction with cyclooxygenase pathway in a rat model of myocardial infarction
  1. Tez No: 414908
  2. Yazar: LEYLA ABUEİD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR İNCİ ALİCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Sıçanda miyokard infarktüsü modelinde 5-lipoksijenaz (LOX) inhibisyonunun tek başına veya siklooksijenaz (COX) inhibitörleriyle birlikte hasar üzerine etkisi araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Erkek Wistar albino sıçanlara (200-250 g; n=12/grup) anestezi altında sol ön inen koroner arter (LAD) oklüzyonu ile 30 dakika iskemi ve 120 dakika reperfüzyon, kontrol grubuna yalancı İ/R uygulanmıştır. Tedavi gruplarına İ/R'den önce 3 gün süreyle 5-LOX inhibitörü zileuton (Zil; 5 mg/kg; peroral; günde 2 kez) tek başına veya non-selektif COX inhibitörü indometazin (İndo; 5 mg/kg; ip), selektif COX-2 inhibitörü nimesulid (Nim); 5 mg/kg; subkutan) veya selektif COX-1 inhibitörü ketorolak (Ket; 10 mg/kg; peroral) ile birlikte uygulanmıştır. İ/R sonrası kanda interlökin (İL)-1beta ve tümör nekroz faktörü (TNF)-alfa düzeyi ölçülmüş, sol ventrikül örneklerinde malondialdehit (MDA), glutatyon (GSH), miyeloperoksidaz (MPO) aktivitesi ölçülmüş; dokular histolojik olarak incelenmiş ve NF-kappaB düzeyi ölçülmüştür. Bulgular: İ/R grubunda serum sitokin düzeyleri kontrol grubuna göre artmış; ancak tedavili gruplarda İ/R'ye göre anlamlı bir değişiklik göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Effect of 5-lipoxygenase (LOX) inhibition alone or along with cyclooxygenase (COX) inhibitors in a rat model of myocardial infarction was investigated. Materials and methods: Ischemia and reperfusion (I/R) was performed in male Wistar rats (200-250 g) with occlusion of the left anterior coronary artery (LAD) for 30 minutes and reperfused for 120 minutes. Treatment groups received 5-LOX inhibitor zileuton (5 mg/kg; per oral; twice daily) alone or along with the non-selective COX inhibitor indomethacin (5 mg/kg; intraperitoneally), selective COX-2 inhibitor nimesulide (5 mg/kg; subcutaneously) or selective COX-1 inhibitor ketorolac (10 mg/kg; subcutaneously) for 3 days prior to I/R. Following decapitation, trunk blood was collected for the measurement of cytokines and left ventricles were stored for biochemical analysis and examined microscopically. Results: Serum cytokine levels increased in I/R group compared to control; however, they did not change significantly in treatment groups.