Topikal fenitoin-sodyum uygulamasının yara iyileşmesi ve insan dişeti fibroblastları üzerindeki etkisinin histopatolojik ve hücre kültürü çalışmaları ile incelenmesi
Examining the effects of topical phenytoin application on the wound healing and the human gingival fibroblasts by experimental and cell-culture studies
- Tez No: 48683
- Danışmanlar: PROF.DR. KENAN ARAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Antiepileptik bir ilaç olan fenitoin - sodyumun uzun süreli kullanımı ile ortaya çıkan gingival hiperplazi ve konnektif doku artışı şeklindeki yan etkisinin, bazı araştırıcılar tarafından, yumuşak doku yaralarında iyileşmeyi hızlandırıcı bir ajan olarak kullanılabileceği gösterilmiştir. Çalışmamızda, fenitoin - sodyumun topikal uygulanması ile yara iyileşmesi üzerine etkisinin in vivo olarak, insan dişeti fibroblastlan üzerine etkisi de in vitro olarak araştırılmıştır. Topikal fenitoin - sodyumun yara iyileşmesi üzerine etkisini incelemek için deney hayvanı olarak ratiar kullanılmıştır. Ratlarm sırt bölgelerinde oluşturulan yaralara, kontrol grubunda sadece serum fizyolojikli tampon ile tedavi yapılırken, deney grubunda 20 mg / cm2' lik dozda topikal fenitoin - sodyum tozu uygulanmış ve gruplar arasındaki farklar 7., 14. ve 21. günlerde yapılan makroskobik ve histopatolojik incelemelerle değerlendirilmiştir. Elde edilen verilere göre, topikal fenitoin - sodyum uygulamasının, sağlıklı granülasyon dokusu oluşumunu sağladığı, inflamatuar cevabı azalttığı, fîbroblastik aktiviteyi, kollajen yapımını, erken dönemde neovaskülarizasyonu ve epitelizasyonu artırarak yara iyileşmesini hızlandırdığı sonucuna varılmıştır. İn vitro, insan dişeti fibroblast hücre kültürü çalışmamızda, fenitoin - sodyumun fibroblast formasyonu ve proliferasyomı üzerine etkisi araştuılmışür. 5ugr / mi konsantrasyonda, dişeti dokularında fibroblast formasyonu ve proliferasyonunun hızlandığı ve hücreler üzerinde herhangibir sitotoksik etkinin olmadığı görülmüştür. Bu özellikleri nedeniyle, topikal fenitoin - sodyum uygulamasının, oral cerrahi alanındaki yaralarda, diğer konvansiyonel yara tedavi yöntemlerine alternatif olabileceği savunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Fenitoin, topikal uygulama, yara iyileşmesi, fibroblast, hücre kültürü.
Özet (Çeviri)
ü ABSTRACT Gingival hyperplasia and increased connective tissue formation as long-term adverse effects to phenytoin - sodium, an anti-epileptic drug, has been shovvn by some researches to be potentially suitable as an accelerator to the healing of soft tissue wounds. in our study, the healing effect of topically administered phenytoin - sodium was investigated in vivo, as well as on human gingival fibroblasts in vitro. The effect of topical phenytoin - sodium vvas investigated on rats with previously-induced wounds on their dorsal skin. The control group included those whose wounds vvere tamponed plainly with sterile şaline solution. in the test group, treatment was accomplished using topical phenytoin - sodium powder. The difference between experimental groups vvere evaluated macroscopically and histopathologically at 701, 14lhand21sldays. The results obtained in this study showed that the topical administration of phenytoin - sodium provides formation of healthy granulation tissue, reduces inflammatory response and accelerates wound healing through increased fîbroblastic activity, collagen synthesis, neovascularization and epithelization in the early period. The in vitro part of the study comprised investigation of the effect of phenytoin - sodium on fibroblast formation and proliferation, using human fîbroblast cultures. A concentration of 5 ugr / mi was observed to accelerate the fibroblastic formation and proliferation of gingival tissues without causing cytotoxic effect. Due to these properties, topical application of phenytoin - sodium vvas advocated as a potential alternative to the existing conventional method for wound treatment in the field of oral surgery. Key Words : Phenytoin, topical application, vvound healing, fibroblast, celi culture.