Kadınların sezaryen doğum tercihi ve etkileyen faktörler
Women's preferences for caesarean section and factors affecting their preferences
- Tez No: 414951
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA FERİT KOÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma, gebe kadınların sezaryenle doğumu tercih etme nedenleri ve bu kararı almalarında etkili olan faktörlerin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma, 15 Şubat – 15 Mart 2015 tarihleri arasında Sivas Devlet Hastanesi Ka¬dın Hastalıkları ve Doğum polikliniğine gebelik kontrolleri için başvuran gebeler üzerinde gerçekleştirilen tanımlayıcı tipte bir araştırmadır. Çalışma grubu gebelik aylarına göre 30 ar gebe olmak üzere toplam 270 gebe kadından oluşturulmuştur. Araştırmacı tarafından hazırlanan anket form, gebelerin bazı sosyodemografik özel-likleri, bazı obstetrik ve jinekolojik özellikleri ile doğum tercihlerini içeren bilgilerden oluşmaktadır. Veriler yüz yüze görüşme tekniği ile elde edilmiş ve araştırmacı tarafından doldurulmuştur. Araştırma için etik kurul onayı ile kurum¬dan resmi izin ve kadınlardan yazılı onam alınmıştır. Elde edilen veriler, bilgisayar ortamında SPSS 16 istatistik paket programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Verilerin değer-lendirilmesinde yüzde ve Ki-kare testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to find out why pregnant women prefer to give birth by cesarean section and factors affecting their decision. This descriptive study was carried out with pregnant women who presented to the obstetrics and gynecology out patient clinic of Sivas State Hospital to have their pregnancy checkups between February 15, 2015 and March 15, 2015. The study sample comprised 270 pregnant women. The participants were divided into 9 groups. Each group included 30 persons. Each group corresponded to one month of the preg-nancy. The questionnaire prepared by the researcher consists of items questioning sociodemographic, obstetric and gynecologic characteristics of pregnant women and their delivery preferences. Data were collected through the face-to-face interview technique, and the questionnaires were filled in by the researcher. Before the study was conducted, approvals were obtained from the Ethics Committee and the hospital where the study was to be conducted. Written informed consents were obtained from the participants. The data collected were analyzed using the SPSS 16 statistical software package. For the evaluation of the data, percentages and the chi-square test were used. The statistical significance level was set at 0.05. In the present study, it was determined that the majority of the women had planned pregnancies without any treatment, that they had regular pregnancy check-ups conducted by physicians, that68.1%of them planned to give birth vaginally, that 25.2% wanted to undergo cesarean section and that 6.6% were indecisive. Among the reasons the women preferred vaginal delivery were that postpartum recovery would be easier and faster (49.4%), and that delivery would be easier and postpartum period would be less painful (38.1%). Of the women who preferred cesa-rean section, 19.1% stated that they preferred it of their own free will. Among the reasons the pregnant women wanted to undergo cesarean section were that they were afraid of labor pain (53.8%) and that they conceived after treatment (23.1%).