Süt dişi kök kanal tedavisinde kullanılan farklı nikel titanyum preparasyon sistemlerinin apikalden taşan sıvı ve debris miktarı üzerine etkilerinin incelenmesi
Evaluation of the effect of different nickel titanium preparation systems to liquid and debris extrusion apically in deciduous teeth root canal treatment
- Tez No: 414958
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARİFE KAPDAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı, iki farklı kök uzunluğuna sahip süt dişlerinde kök kanal şekillendirilmesinde kullanılan Nikel Titanyum alet sistemlerinin preparasyon ve irrigasyon sonrasında apikal foramenden taşırdıkları sıvı ve debris miktarlarının in vitro olarak incelenmesidir. Çalışmamızda 60 adet apikal 1/3'lük kısmında rezorbsiyon olmamış ve 60 adet apikal 1/3'lük kısmında rezorbsiyon bulunan toplam 120 adet alt çene süt V numaralı dişin meziobukkal kanalları kullanıldı. Kökleri rezorbe olmamış ve kök 1/3'ü rezorbe gruplar el eğesi, WaveOne, SAF ve ProFile eğelerle şekillendirilmek üzere 15'er dişlik dört alt gruba ayrıldı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this in vitro study is to evaluate the amount of debris and liquid that were extruded from apical foramen after using Nickel Titanium rotary systems for preparation and irrigation for root canal preparation on primary teeth with two different root length. In our study, totaly 120 mesiobuccal roots -sixty non–resorbed and sixty resorbed 1/3- of extracted human mandibular primary second molar teeth were used. Non-resorbed and resorbed 1/3 teeth were randomly divided into 4 subgroups (Hand instrumentation, WaveOne, SAF and ProFile) with 15 teeth in each.