Hastanede yatan hastaların kişisel hijyen ile ilgili bilgi tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
The evaluation of the attitude and the behaviour of the patients with the information about personal hygiene
  1. Tez No: 414959
  2. Yazar: HURİ YILMAZ IRMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAİM NUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Hijyen, bir sağlık bilimi olup temel ilgi alanı sağlığın korunması ve sürdürülmesidir. Temizliğin vücudun kirletici etmenlerden korunması yoluyla, insan sağlığına olumlu yönde katkısı bulunur. Hastaneler birçok hastalık faktörü bulundurmakla beraber, birçok insanın da bir arada bulunduğu bir ortamdır. Bu nedenle hijyene en çok dikkat edilmesi gereken yerlerden biridir. Bu araştırmada hastanede yatan hastaların kişisel hijyen alışkanlıkları ile ilgili bilgi, tutum ve davranışlarının durumunu değerlendirmek amacıyla 1 Nisan 2013- 31 Mayıs 2013 tarihleri arasında Tekirdağ Çerkezköy Devlet Hastanesi'nde yatan hastalara anket uygulanmıştır. Araştırmada örneklem seçimine gidilmemiş, araştırmaya katılmayı kabul eden ve araştırmanın yapıldığı tarihlerde hastanede yatan hastalar araştırma kapsamına alınmıştır. Araştırmaya 395 hasta katılmıştır. Hastalara araştırmacı tarafından çeşitli kaynaklardan yararlanılarak hazırlanan 34 sorudan oluşan bir anket uygulanmıştır. Araştırma sonucunda toplanan veriler bilgisayar ortamında değerlendirilmiştir. Hastaların %49,1' inin 21-40 yaş aralığında olduğu görülmektedir. Hastaların cinsiyete göre dağılımları incelendiğinde %66,1' inin kadın ve eğitim düzeyinin düşük (%65,9) olduğu görülmektedir. Hastaların yaşadıkları fiziki şartlar incelendiğinde %51,9'unun ilçe merkezinde yaşadığı tespit edilmiştir. Eğitim düzeyi düşük hastaların çoğunun ( %59,1 )haftada 2 gün, eğitim düzeyi yüksek hastaların % 36,8'inin her gün banyo yaptığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Hygien is a medicine science and it is based on protecting and sustaining health. Hygien contributes health in a positive way through protecting body from microbes. The hospitals include both many people and illness factors together. Thats why the hospitals are one of the places that are supposed to be careful about hygiene. This research was conducted with the patients at Tekirdag Cerkezkoy State Hospital between the dates of 1 April 2013 and 31 May 2013. In the research,sample was not chosen,but the people accepting to participate in the research and also staying at the hospital on the date of the research was conducted,were included in the study.The study involved 395 patients.The questionnaire prepared with making use of several sources and consisting of 34 questions was applied to the patients by researchers. The data collected as a result of computer research, was evaluated in the program SPSS 16.0. Almost half of the patients were seen at the age of 21-40. When examined by gender distribution of patients 66.1% 's female and the educational level of the patients, (65,9%) was seen at the low levels of education. When we experienced the physical conditions of patients , more than half of patients (51.9%) living in the town.