Rezin nano seramik ve indirekt kompozitin farklı rezin siman ve uygulama teknikleriyle yapıştırılmaları sonrasında dentine bağlanma dayanımlarının incelenmesi
Evoluation of bond strength of dentin to resin nano ceramic and indirect composite materials with two different resin cements and application techniques
  1. Tez No: 414960
  2. Yazar: BİLAL UTKU SAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZDEN ÖZEL BEKTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi ve Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çalışmada 120 adet periodontal sebeplerle çekilmiş, çürüksüz insan molar dişi kullanıldı. Dişler öncelikle oklüzal yüzeylerinden itibaren, dentin tabakası açığa çıkana kadar aşındırıldı ve rezin kaplama işlemlerine göre rastgele 2 gruba ayrıldı (IDS ve DDS). Bu işlem için bir adet iki aşamalı kendinden asitleme sistemi (Clearfil SE Bond) ve bir adet akışkan komposit (Filtek Ultimate Flowable) kullanıldı. Daha sonra tüm dişler, taklit edilmiş pulpal basınç düzeneğine bağlandı. İki haftalık sürenin sonunda dişler düzenekten ayrıldı. Her grup, yapıştırma teknikleri ve simanlarına göre 3 alt gruba (Asit+Single Bond Universal+RelyX Ultimate, Single Bond Universal+RelyX Ultimate ve RelyX Unicem), ve her alt grup da, kulanılan restoratif materyale göre 2 alt gruba ayrıldı (Solidex ve Lava Ultimate CAD/CAM Restorative) (n=10). Restoratif materyallerin simantasyon işlemlerini takiben bütün alt gruplar, yaşlandırma yöntemlerine göre termal siklus (5000 kez) ve yaşlandırılmamış (24 saat suda bekletme) olmak üzere 2 alt gruba daha ayrıldı. Böylece toplamda 24 alt grup elde edildi. Ardından tüm dişler, makaslama bağlanma dayanımı testi için soğuk akriliğe gömüldü. Numunelerin makaslama bağlanma dayanımı değerleri, universal bir test makinesi ile (LF Plus, LLOYD Instruments, Ametek Inc.,England) kafa hızı 0.5 mm/dk 'da ölçüldü. Verilerin değerlendirilmesinde 1-Way ANOVA, Bağımsız-Örneklem T Testi ve Tukey testleri kullanıldı (α=0.05). Kullanılan simantasyon stratejisi ve materyal göz önünde bulundurulmadan, elde edilen makaslama bağlanma dayanımı değerleri kıyaslandığında, IDS işleminin bağlanma dayanımını anlamlı derecede artırdığı bulundu (p=0,001). Test edilen simanların dentine olan bağlanma dayanımları değerlendirildiğinde, en yüksek bağlanma dayanımı değerleri RelyX Ultimate ve asitleme tekniği kullanılarak yapıştırılan numunelerin olduğu gruplarda tespit edilirken; en düşük değerler ise RelyX Unicem'in kullanıldığı gruplardan elde edildi. Yapıştırma simanı olarak RelyX Ultimate'ın kullanıldığı gruplarda, Solidex, LAVA Ultimate'a göre anlamlı derecede yüksek bağlanma dayanımı değerleri sergilerken (p=0,001); RelyX Unicem'in kullanıldığı gruplarda ise bu durumun tersi görüldü (p=0,001).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to evaluate the shear bond strength between dentin and restorations which were produced by indirect composites and ceramic/polimer materials after luting with two different resin cements. In this study, 120 periodontally extracted human molar teeth with caries free were used. Teeth were abraded primarily from occlusal surfaces until dentin exposure and were randomly divided into 2 groups according to resin coating procedures (IDS and DDS). In these procedures, a two-step self-etch adhesive system (Clearfil SE Bond) and a flowable composite resin (Filtek Ultimate Flowable) were used. Then, all teeth were attached to simulated pulpal pressure mechanism for 2 weeks. Each group was subdivided into 3 groups regarding to bonding techniques and cement types used (Acid+Single Bond Universal+RelyX Ultimate, Single Bond Universal+RelyX Ultimate and RelyX Unicem). In addition, each subgroup was also divided into 2 subgroups according to restorative materials used (Solidex and Lava Ultimate CAD/CAM Restorative) (n=10). Following to cementation procedures of restorative materials, half of the specimens were thermocycled (5000 cycles) and half of them (non-aged specimens) were kept in water for 24 hours. Thus, 24 subgroups were obtained totally. Subsequently, all teeth were embedded into cold-cured acrylic resin for shear bond strength (SBS) test. A universal testing machine (LF Plus, LLOYD Instruments, Ametek Inc.,England) at a cross-head speed of 0.5 mm/min was used for SBS test.1-way ANOVA, Independent sample T-Test and post hoc Tukey comparisons tests (α=0,05) were performed on all data. Regardless of the cementation strategies and restorative materials, it was found that IDS group of specimens significantly exhibited the highest bond strength values (p=0,001). On the other hand, when comparing bond strengths of tested luting cements, the highest bond strength values were recorded in RelyX Ultimate group of specimens luted with and etch & rinse technique. Moreover, the lowest bond strength values were obtained in RelyX Unicem group of specimens. Furthermore, contrary to the results of RelyX Unicem groups, in RelyX Ultimate groups. Solidex presented significantly higher bond strength values when compared to LAVA Ultimate (p=0,001).