Penisilin ile deneysel epilepsi oluşturulan sıçan beyin dokusuna yüzme egzersizi ve üzüm çekirdeği ekstresinin oksidatif stres parametreleri üzerine etkisi
Experimental rats with epilepsy induced brain tissue penicillin swimming exercise and grape seed extract the effect of oxidative stress parametres
  1. Tez No: 414968
  2. Yazar: RECEP SOSLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AHMET DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Çalışmanın amacı yüzme egzersizi ile birlikte alınan üzüm çekirdeği ekstresinin sıçan beyin dokusunda meydana gelen oksidatif stres parametrele üzerine etkisini incelemektir. Çalışmada 15 dk, 30dk, 60 dk, sham ve kontrol grubu olmak üzere 8 grup oluşturulmuş ve her grupta (n=8) olmak üzere 64 sıçan kullanılmıştır. Sıçanlar 90 gün boyunca her gün aynı saatte yüzdürülmüş ve gün aşırı 200kg/mg olarak üzüm çekirdeği ekstresi gavaj yoluyla uygulanmıştır. Son bölümde sıçanların sol korteksine 500 IU penisilin mikro enjeksiyon yöntemiyle veridi. Yüzme egzesizi ile üzüm çekirdeği ektsresi verilen orta ve uzun süreli yüzme egzersiz yapan gruplarda hem epilepsi oluşturulan hem de sadece yüzme egzersizi yapan gruplara göre SOD ve GSH düzeylerinin arttığı, MDA düzeyinde ise anlamlı azalmanın olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak üzüm çekirdeği ekstresi varlığında kısa, orta ve uzun süreli yüzme egzersizine göre epileptiform aktivitenin meydana getirdiği oksidatif stresin daha erken ve inhibe edici olduğu, bunun da epilepsili hastaların düzenli olarak antioksidan madde kullanarak yüzme egzersizini daha güvenli bir şekilde yapabilecekleri önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of grape seed extract taken with a swimming exercise was to examine the effects on the parameters of oxidative stress in rat brain tissue occurred. 15 min in the study, 30 min, 60 min, sham and control group of eight groups were formed and each group (n=8) were used, including 64 rats. Rats were floated at the same time every day for 90 days and every other day 200kg/mg of grape seed extract was administered by gavage. 500 In the last section of the left cortex of rats were given penicilen by micro-injection method. Swimming given grape seed extract with the exercise medium- and long-term swimming exercise in wich groups both creathed and epilepsy only by groups engaged in swimming in swimming exercise increased SOD and GSH, MDA levels were found to be decreased significantly. As a result, in the presence of grape seed extract cshort, according to the medium and long-term swimming exercise caused epileptiform activity, oxidative stress earlier and inhibiting that using epilepsy antioxidant substances regularly of patients it is advisible that they can make a more secure way of swimming exercise.