Ön açık kapanış olgularında sabit bite blok apareyi uygulamasının dentofasiyal yapılar üzerine etkisi
Effect on dentofacial structures of fixed bite block appliance application in patients with anterior open bite
- Tez No: 414974
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ERHAN GELGÖR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Diş Hekimliği, Biotechnology, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın amacı, ön açık kapanış olgularında yeni bir yöntem olan sabit bite blok apareyinin dentofasiyal yapılar üzerine olan etkilerinin değerlendirilmesidir. Çalışmaya iskeletsel ve dişsel Sınıf I veya Sınıf II anomaliyle beraber iskeletsel ön açık kapanışa sahip, daimi dentisyonda olan toplam 15 birey (8 kız 7 erkek) dâhil edilmiştir. Hastaların kronolojik yaş ortalamaları 14,3yıldır. Çalışmamızın materyalini, tedavi öncesi ve sonrası alınmış toplam 30 adet lateral sefalometrik radyografi ve tedavi başında alınan 15 adet el-bilek radyografisi oluşturmaktadır. Hastaların tüm 1. molar dişlerine bantlar uygulanmış ve bu haliyle ölçü alınmıştır. 0,9 mm'lik TMA telden sabit bite blok apareyi yapılıp bantlara lehimlenmiştir. Lehimli bite blok apareyi birinci molar dişlere yapıştırılmıştır. Her bir yarım çenedeki molar ve premolar dişleri çelik arklarla birbirlerine bağlanmıştır. 2 mm overbite oluşana kadar aparey kullanılmaya devam edilmiştir. Apareyin kullanım süresi 7,8± 1,3 ay olarak bulunmuştur. Verilerin analizi SPSS 20.0 paket programı kullanılarak“Paired t Testi”ve 'Wilcoxon' testi ile değerlendirilmiştir. Çalışmamızın sonucunda overbite miktarında 4,5 mm'lik artış bulunmuştur. SN-MP açısı, FMA açısı, PP-MP açısı, posterior açılar toplamı ve N-Me, ANS-Me mesafelerinde azalma saptanmıştır. Üst 1. molardişinin palatinal düzleme, alt 1. molar dişinin de mandibular düzleme olan mesafelerinde azalmalar bulunmuştur. Molar dişlerin gömülmesiyle ön açık kapanış tedavi edilmiş ve alt çene otorotasyon yapmıştır. Ön açık kapanış tedavisinde yeni bir yöntem olarak uyguladığımız sabit bite blok apareyinin bite miktarını arttırmada oldukça etkili olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effects of fixed bite block appliance which is the new method on the dentofacial structures of anterior skeletal open bite. The study consisted of 15 patients (8 female and 7 male) who have skeletal open-bite with skeletal and dental Class I or Class II malocclusionin permanent dentition. The mean chronological age of the patients was 14,3 years. The material of this study was constituted on 30 lateral cephalometric radiographs that were taken at the beginning and at the end of the treatment period and 15 pieces of hand-wrist radiographs that were taken before the treatment. Bands were applied all the 1.molar teeth of patients and impression were taken in this state. The fixed bite block appliance were made of 0.9 mm TMA wire and then this structure was soldered to the band. Soldered bite block appliance was applied to the molar teeth. Molar and premolar teeth in each quadrant are connected to each other by stainless steel arch. The appliance has continued to be used until 2 mm overbite occurred. Duration of appliance using was found to be 7.8±1,3 months. The data was analyzed with“Paired t Test”and 'Wilcoxon' test at SPSS 20.0 programme. The result of our study was found to increase the amount of overbite 4.5 mm. The reduction was found in SN-MP angle, FMA angle, PP-MP angle, sum of posterior angles and N-Me and ANS-Me distance. The distance of upper 1.molar to palatal plane and lower 1. molar to mandibular planewere decreased. Anterior open bite were treated with intrusion of molar teeth and counter-clockwise rotation of mandible. Fixed bite block appliance which we used a new method of anterior open bite treatment was found to be quite effective for increasing amount of bite.