Diş ve kemik destekli cerrahi destekli rapid maksiller ekspansion (CDRME) yapılan vakalarda kondil pozisyonunda meydana gelen değişimlerin konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) ve mandibular pozisyon indikatörü (MPI) yöntemleriyle değerlendirilmesi
The evaluation of the condyle position in tooth borne and bone borne surgically assisted rapid palatal expansion (SARPE) cases with cone beam computed tomography (CBCT) and mandibular position indicator (MPI)
- Tez No: 414975
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÇAĞLAROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Diş ve Kemik Destekli Cerrahi Destekli Rapid Maksiller Ekspansion (CDRME) Yapılan Vakalarda Kondil Pozisyonunda Meydana Gelen Değişimlerin Konik Işınlı Bilgisayarlı Tomografi (KIBT) ve Mandibular Pozisyon İndikatörü (MPI) Yöntemleriyle Değerlendirilmesi Çalışmanın amacı CDRME endikasyonu olan hastalarda diş ve kemik destekli yapılan genişletmenin kondil pozisyonu üzerine etkisini MPI ve KIBT yöntemleriyle değerlendirmektir. Çalışmamızda iskeletsel olarak olgun çift taraflı morfolojik posterior çapraz kapanışı olan 27 hastaya (9 Sınıf I, 8 Sınıf II, 10 Sınıf III) CDRME uygulanmıştır. Bu hastaların 13'ünde kemik destekli transpalatal distraktör apareyi kullanılırken 14'ünde diş destekli bonded ekspansiyon apareyi olan McNamara tipi RME (Rapid Maksiller Ekspansiyon) apareyi kullanılmıştır. Cerrahi öncesinde ve genişletmeyi takiben 4 aylık pekiştirme dönemi sonrasında KIBT görüntüsü ve MPI kaydı alınarak kondil pozisyonu değerlendirilmiştir. MPI ile elde edilen bulgulara göre sağ ve sol kondil ayrı ayrı değerlendirildiğinde iki aparey grubu arasında transversal, vertikal ve sagital düzlemlerde ortalama sentrik sapma açısından istatistiksel olarak herhangi bir fark bulunamamıştır. KIBT görüntüleri ile elde edilen bulgulara göre sağ ve sol kondil ayrı ayrı değerlendirildiğinde iki aparey grubu arasında sagital düzlemde ölçülen superior, anterior ve posterior eklem boşlukları ile koronal düzlemde ölçülen koronal, medial ve lateral eklem boşluklarının ölçümleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Sonuç olarak morfolojik çift taraflı posterior çapraz kapanışa sahip bireylerde diş destekli (McNamara) ve kemik destekli (distraktör) CDRME uygulaması kondil pozisyonu üzerinde herhangi bir etki oluşturmamaktadır.
Özet (Çeviri)
The Evaluation of the Condyle Position in Tooth Borne and Bone Borne Surgically Assisted Rapid Palatal Expansion (SARPE) Cases With Cone Beam Computed Tomography (CBCT) and Mandibular Position Indicator (MPI) The aim of this study is to evaluate the effects of tooth borne and bone borne expansions on the condyle position in the patients with constricted maxilla by using MPI and CBCT. SARPE was applied to 27 skeletally mature patients (9 Class I, 8 Class II, 10 Class III) with bilateral morphologic crossbite in this study. Bone borne transpalatal distractor appliance was used in 13 of the patients and McNamara type RME (Rapid Maxillary Expansion) appliance which is a tooth borne bonded expansion appliance is used in 14 of the patients. The condyle position is assessed presurgery and after retention period of 4 months with CBCT images and MPI recordings. No statistically difference was found in the right and left condyles transversally, vertically and sagitally for average centric deviation between two appliances according to MPI findings. According to CBCT findings no statistically difference was found in the right and left condyles for superior, anterior and posterior joint spaces on sagittal plane and coronal, medial and lateral joint spaces between two appliances. In conclusion, application of tooth borne (McNamara) and bone borne (distractor) SARPE application does not have an effect on the condyle position in patients with morphologic bilateral posterior crossbite.