Gastroenteritli hastaların dışkı örneklerinde human bocavirüs(HBOV)'ün moleküler yöntemle araştırılması
Molecular detecti̇on of human bocavi̇rus(HBOV) i̇n stool samples i̇n pati̇ents wi̇th acute gastroenteri̇ti̇s
- Tez No: 414993
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİN KIRDAR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Viroloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 59
Özet
Gastroenteritli hastaların dışkı örneklerinde Human bocavirüs' ün (HBoV) moleküler yöntemle araştırılması Akut viral gastroenteritler, dünya çapında insanlarda morbidite ve mortalitenin en önemli nedeni olup, tüm yaş gruplarında görülmektedir. Akut gastroenterite neden olan viral patojenler Rotavirüs (RV), Norovirüs (NoV), Sapovirüs (SaV), Adenovirüs (HAdV), Astrovirüs (HAstV) ve Bocavirüs (BoV)' tür. Bu çalışmanın amacı, Aydın ilindeki akut gastroenteritli hastalarda HBoV'u varlığını ve tiplerini real time PCR yöntemi kullanılarak araştırılmasıdır. Çalışmaya Eylül 2013 ile Ekim 2014 tarihleri arasında Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Çocuk Hastalıkları Polikliniği ve Acil Servisten Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Laboratuvarına akut gastroenterit tanısı ile gönderilen 96 hasta dahil edildi. Hastalardan alınan dışkı örneklerinde gastroenterit etkeni virüsler, multipleks PCR; HBoV'un varlığı ve tiplendirilmesi tiplere özgül real time PCR yöntemiyle belirlendi. Multipleks RT-PCR ile 96 dışkı örneğinden 40'ında (%41,6) Rotavirüs, 6 (%6,2) örnekte Norovirüs pozitif bulundu. Örneklerin hiç birinde Enterik adenovirüs ve Astrovirüs saptanmadı. Real time PCR yöntemi ile 2 (%2) örnekte HBoV varlığı saptandı. Tiplendirme sonucunda pozitif olguların HBoV tip 1 olduğu belirlendi. HBoV 2,3 ve 4 saptanmadı. Miks infeksiyon 2 (%100) vakada RV ile birlikte görüldü. Sonuç olarak, akut gastroenterit şüphesi ile gelen, çoğunluğunu çocuk yaş grubunun oluşturduğu çalışmamızda % 2 oranında HBoV tip 1 saptanmıştır. Etiyolojik ajan olarak tüm dışkı örneklerinde % 41.6 oranında Rotavirus, % 6.2 oranında Norovirüs pozitif bulunmuştur. Gastroenteritlerde viral etkenlerin belirlenmesi, gereksiz antibiyotik kullanımının önlenmesini sağlayarak hem maliyeti azaltacak hem de patojenlerde antibiyotiklere karşı direnç gelişimini azaltacaktır.
Özet (Çeviri)
Molecular Detection of Human bocavirus (HBoV) in Stool Samples in Patients with Acute Gastroenteritis Acute viral gastroenteritis in human beings is the most important cause of morbidity and mortality seen in all age groups in worldwide. Viral pathogens that cause acute gastroenteritis are rotavirus (RV), norovirus (NoV), sapovirus (SaV), adenovirus (HAdV), astrovirus (HastV) and bocavirus (HBoV). The purpose of this study is to investigate the presence of HBoV and its types in patients acute gastroenteritis by using real time PCR. A total of 96 patients who were admitted to the Adnan Menderes University Training and Research Hospital Pediatrics Clinic and Emergency Department of Medical Microbiology between November 2013 and October 2014 were included in the study. Cause of gastroenteritis viruses in stool samples from patients with acute gastroenteritis were examined using multipleks PCR. Determining presence of HBoV and its types were examined using real time PCR. It was detected that 40 (41.1%) and 6 (6.2%) samples were positive in all samples rotavirus and norovirus, respectively by multiplex RT-PCR. Neither enteric adenovirus nor astrovirus were detected in the examples. Presence of HBoV was detected in 2 (2%) samples. According to results of typing HBoV, it was determined that positive cases were HBoV type 1. Hbov 2, 3 and 4 were not detected. Mixed infections with RV were observed in 2 (100%) patients. As a result, in patients with acute gastroenteritis as child age mostly it was determined that HBoV type 1 was 2% in our study. 41.6% and 6.2% of all stool samples were rotavirus pozitivity and norovirus pozitivity, respectively as etiologic agents. Determination of viral factor in gastroenteritis will reduce the cost of antibiotics by preventing the usage of them unnecessarily and will reduce development of resistance to antibiotics in pathogen.