Zirkonya esaslı alt yapı sistemlerinin optik özelliklerinin kubelka-munk analizine göre değerlendirilmesi
Evaluation of optical properties of zirconia infrastructure systems using kubelka-munk analyses
  1. Tez No: 414994
  2. Yazar: ELİF FİGEN KOÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YURDANUR UÇAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Zirkonya seramikler yüksek mekanik özellikleri, biyouyumlulukları ve çiğneme güçlerine karşı gösterdikleri direnç ile günümüzde kullanılmaktadır. Diğer tam seramik sistemlerle karşılaştırıldığında alümina, spinell ve feldspatik porselenlere göre zirkonya alt yapıları daha opaktır. Alt yapı materyali üstün estetik sonuçlar için translusent olmalıdır. Bu çalışmanın amacı; farklı zirkonya alt yapı sistemlerini renk ve translusensi özellikleri açısından karşılaştırmaktır. Çalışmada beş farklı zirkonya alt yapı sistemi; Rainbow, Rainbow-translucent, Ice Zirkon, Prettau ve Lava değerlendirilmiştir (n=16 her grup). 14 mm çapında ve 0,5 mm kalınlığında hazırlanan her gruba ait zirkonya örnekler rastgele iki gruba ayrılmıştır. Her sisteme ait örneklerin yarısı (n=8) kalınlığı 1 mm olan feldspatik porselen ile kaplanmıştır. Diğer yarısı ise (n=8) sadece altyapı olarak değerlendirilmiştir. Işık yansımasının değerlendirilmesinde PR705 spektroradyometre cihazı kullanılmıştır. Yansıma değerleri L*, a*, b* (CIELAB) değerlerine dönüştürülmüştür. Sonrasında renk ve translusensi özelliğini değerlendirmek için Kubelka-Munk teorisi kullanılmıştır. Sonuçların istatistiksel değerlendirmesinde tek yönlü ANOVA ve müteakiben ikili karşılaştırmalarda Ryan-Einot-Gabriel-Welsch-Q testi kullanılmıştır (α=0,5). Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre veneer uygulanmamış altyapı materyalleri karşılaştırıldığında Rainbow-translusent zirkonya örnekleri en düşük translusensi değerini gösterirken Prettau zirkonya kor materyali en yüksek translusensi değerini göstermiştir. Benzer şekilde, porselen ile veneerlenmiş zirkonya kor materyalleri karşılaştırıldığı zaman, en düşük ve en yüksek ΔE değerleri sırasıyla Rainbow-translusent ve Prettau zirkonya gruplarında izlenmiştir. Çalışmanın sınırları dâhilinde, Kubelka-Munk teorisinin translusensi parametresinin değerlendirilmesinde kullanılabileceği sonucuna varılmıştır. Ayrıca farklı zirkonya altyapı materyallerinin translusent özelliklerinde farklılıklar izlenmiştir. Klinik kullanımda; restorasyon yapılacak dişin yanındaki diş translusent ise veya translusent restorasyona ihtiyaç duyuluyorsa yüksek translusensi değerine sahip zirkonya seramik, buna karşın restorasyon yanındaki diş opak ise ya da altttaki renklenmiş dişi maskelemek için opak bir materyale ihtiyaç duyulursa düşük translusensi değeri gösteren zirkonya seramiklerin kullanımı uygun olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Zirconia ceramics are commonly used due to the high mechanical properties, biocompatibility and resistance against biting forces. When compared to other ceramic systems, the opacity of zirconia was greater than that of any of the alumina, spinell, and feldspathic ceramic materials studied. Substrate materials should be translucent in order to obtain maximum aesthetic results. The aim of this study was to compare color and translucency properties of zirconia-based infrastructure systems. Five different zirconia based systems; Rainbow, Rainbow-translucent, Ice Zirkon, Prettau and Lava were evaluated in the present study (n=16/group). Discs within each group with 14 mm diameter and 0,5 mm thickness were randomly divided into two groups where half of the specimens (n=8) were veneered with 1mm thick feldspathic porcelain, while the other half (n=8) were left intact. A PR705 spectroradiometer was used to measure spectral reflectance. Reflectance spectra were converted to L*, a*, and b* (CIELAB) values. Kubelka-Munk theory was then used to determine the inherent color and translucency of each zirconia system. Data were statistically analyzed using one-way ANOVA followed by post-hoc Ryan-Einot-Gabriel-Welsch-Q test (α=0,5). Results from the current study has shown that Rainbow-translucent zirconia core specimens showed the lowest translucency values while Prettau zirconia core specimens showed the highest. Similar to the unveneered specimens the the lowest and the highest ΔE values were obtained for Rainbow-translucent and Prettau zirconia groups, respectively. Within the limitations of this study, it can be concluded that Kubelka-Munk theory can be used to determine the translucency parameter. Statistically significant differences were observed between translucencies of different zirconia core materials. For clinical applications; when the tooth adjacent to the restoration is translucent or translucent restoration is required higher translucency material can be preferred, whereas the tooth adjacent to the restoration is opaque or a restoration with high opasity is needed to mask the discolored structures, the lower translucency zirconia ceramics should be preferred.