Mesane tümörlü hastaların dokularındaki oksidan – antioksidan düzeylerinin değerlendirilmesi
To evaluate the levels of oxidant-antioksidant in tissues of patient with bladder cancer
- Tez No: 415016
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN GEÇİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş: Bu çalışmamızda mesane tümörü olan ve mesane tümörü olmayan hastaların mesane dokularında superoksit dismutaz(SOD), glutatyon(GSH), glutatyon peroksidaz(GSHPX) ,prolidaz, malonildialdehit(MDA) ve nitrik oksit(NO) düzeylerinin bakılması amaçlandı. Materyal Metod: Yerel etik kurul onayı (BADK22)ve hastalardan bilgilendirilmiş onam formu alındıktan sonra Ocak 2013 ve Eylül 2013 tarihleri arasında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaşı Tıp Merkezi üroloji polikliniğine başvuran 26'sı mesane tümörü 26'sı da malignite dışı nedenle olmak üzere toplam 52 hasta prospektif olarak çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen mesane tümörleri daha önce servisimizde mesane tümörü tanısı almış ve 3 aylık kontrollerinde tekrar tümör saptanan hastalardan oluşmaktaydı. Malignite dışı nedenle başvuran hastaların hiçibirinde herhangi bir malignite tanısı mevcut değildi ve bunlar mesane taşı ,üreter taşı, mesane divertikülü, üreterosel, üreterovezikal bileşke obstrüksiyonu, mikroskopik hematüri v.b gibi nedenlerle başvuran hastalardan oluşmaktaydı. Çalışmaya dahil edilen bütün hastaların preop hazırlıkları tamamlandıktan sonra ameliyathane şartlarında anestezi altında mesaneden doku örnekleri alındı. Bu dokular serum fizyolojik içine alındıve -20 derecede saklandı.Daha sonra alınan bu dokularda spektrofotometrik yöntemle superoksit dismutaz, glutatyon redüktaz, glutatyon perksidaz, malonildialdehit, prolidaz ve nitrik oksit düzeylerine bakıldı. Bulgular: Mesane tümörü olan hastaların 7'si kadın 19'u erkekti. Kadınların yaş ortalaması 76,29±6,53 erkeklerin yaş ortalamaları 65,33±2,08 olup genel ortalama 68,4±2,49 di. Mesane tümörü olmayanların ise 6'sı kadın 20'si de erkekti. Bu gruptaki kadınların yaş ortalaması 53±3,44, erkeklerin yaş ortalaması ise 60,48±2,35, genel ortalama ise 58±2,05 di.
Özet (Çeviri)
Introduction: Analyzing the levels of superoxide dismutase (SOD), glutathione (GSH), glutathione peroxidase (GSHPX), prolidase, malondialdehyde (MDA) and nitric oxide (NO) in the bladder tissues of the patients with and without bladder cancer were aimed in our study. Material and Method: After taking the local ethics committee approval ( BADK22 ) and informed consent form from the patients, admitting to the urology polyclinic of Dursun Odabası Medical Center, Yuzuncu Yıl University between January 2013 and September 2013, a total of 52 patients, 26 of whom have the bladder tumor and the other 26 are due to the cause of the except of the malignancy were prospectively included in the study. The patients with bladder cancer who were included in the study were previously diagnosed with bladder cancer in our service and they consisted of the patients whom the tumor redetected in their 3-month control. The diagnosis of malignancy was not available in any patients admitting due to the cause of the except of the malignancy and they were composed of the patients admitting due to the reasons such as bladder stones, ureteral stones, bladder diverticulum, ureterocele, obstruction of ureterovesical junction , microscopic hematuria and etc. After the preoperative preparations of all patients included in the study were completed, tissue samples were taken from the bladder under the anesthesia in the conditions of the surgery room.. These tissues were taken into the serum and were stored at 20 degrees. Then, the levels of superoxide dismutase, glutathione reductase, glutathione perksidaz, malondialdehyde, prolidase and nitric oxide were observed with the spectrophotometric method in these taken tissues. Findings: Of the patients with bladder cancer, 7 were female and 19 were male. While the mean age of the women was 76,29 ± 6,53, the mean age of the men was 65,33 ± 2,08, however, the general average was 68,4 ± 2,49. Of those who did not have the bladder tumor, 6 were female and 20 were men. The average age of the women in this group was 53 ± 3,44 while the average age of the men was 60,48 ± 2,35, however, the general average was 58 ± 2,05.