Yee's Bijective Proof of Bousquet-Mélou And Eriksson's Refinement of the Lecture Hall Partition Theorem
Amfi Parçalanış Teoreminin Bousquet-Mélou ve Eriksson İnceltmesi için Yee'nin Bire Bir Eşlemeli Kanıtı
- Tez No: 507370
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAĞAN KURŞUNGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Eğer bir pozitif tamsayı N'in bir tam sayı parçalanışı belirli bir koşulu sağlıyorsa bu parçalanış n uzunluğunda bir amfi parçalanışıdır. Amfi parçalanışları ilk olarak Bousquet-Mélou ve Eriksson tarafından Coxeter gruplar ve onların Poincaré serileri araştırılırken tanımlanmıştır. Bousquet-Mélou ve Eriksson N'in n uzunluğundaki kısımlarının alternatif toplamı k olan amfi parçalanışlarının sayısıyla 2n'den küçük k tane tek kısımdan oluşan parçalanışlarının sayısının eşitliğini bir kombinatorik eşleme ile göstermişlerdir. Daha sonra Yee bu özdeşliği Bousquet-Mélou ve Eriksson'ın önerdiği kombinatorik eşlemelerden birinin farklı tanımlayarak kanıtlamıştır. Bu tezde detaylarıyla Yee'nin kanıtı ve ayrıca Corteel ve diğerleri tarafından yazılan bir makaleden ortaya çıkan olası problemler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
A partition of a positive integer N is a lecture hall partition of length n if it satisfies a given condition. Lecture hall partitions are introduced by Bousquet-Mélou and Eriksson, while studying Coxeter groups and their Poincaré series. Bousquet-Mélou and Eriksson showed that the number of lecture hall partitions of length n where the alternating sum of the parts is k equals to the number of partitions into k odd parts which are less than 2n by a combinatorial bijection. Then, Yee also proved the fact by combinatorial bijection which is differently defined for one of the bijections that were suggested by Bousquet-M´elou and Eriksson. In this thesis we give Yee's proof with details and further possible problems which arise from a paper of Corteel et al.