Kocaeli ve yöresinde yayılış gösteren concolvulus arvensis L. ve calystegia sepium (L.) R.Br. türleri üzerinde sitotaksonomik, anatomik ve tohum çimlendirme çalışmaları
- Tez No: 57002
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN TOKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada Kocaeli ve yöresinde yayılış gösteren Convolvulus arvensis L. ve Calystegia sepium (L.) R.Br. türlerinin; sistematik konumu, anatomik yapısı, sitotaksonomik, polen ve toprak özellikleri üzerinde durulmuştur. Sistematik konumu açısından her iki tür Convolvulacea familyasına aittir. Convolvulus arvensi s türü Convolvulus genusuna ve Calystegia sepium türü Calystegia genusuna aittir. Yaprak anatomileri incelendiğinde her iki türde de amfi stomati k ve amarillis tipte stomalı yapraklara sahiptir. Convolvulus arvensis' te mesomorf tipte ve Calystegia sepium' da ise çoğunlukla higromorf ve az olarak mesomorf tipte stomalar bulunmaktadır. Gövde enine kesitleri incelendiğinde Calystegia sepi um' da latisifer hücreleri bulunmasına karşın Convolvulus arvensi s' te bu hücrelere raslanılmamıştır. Bundan başka belirgin bir farklılık yoktur. Kök enine kesitleri incelendiğinde Convolvulus arvensi s kökü sekonder yapıda ve Calystegia sepi um kökü primer yapıdadır. Convolvulus arvensi s' in 2n = 50 ve Calystegia sepi um' un 2n = 24 kromozomlu diploid bitkiler oldukları anlaşılmıştır. Tohum çimlendirme çalışmalarında sıcaklık uygulamada her iki türde de en çok çimlenme %1 NaCl'lü ortamda 2 saat 50°C'de etüvde tutulan tohumlarda olmuştur. Oda şartlarında en yüksek çimlenme %1 KNO3 ' lu ortamda olmuştur. Fotoperyot uygulamada en yüksek çimlenme Convolvulus arvensi s' te oda şartlarında ve Calystegia sepium' da 8 saat ışık - 16 saat karanlıkta olmuştur. Türlerin polenleri trikolpat tiptedir. Toprak özellikleri: toprak pH'sı bakımından türler nötr - hafif alkali ortamlarda yeti sinektedir. Her iki türün yetiştiği toprakların“tuzluluk tesiri olmayan”topraklar oldukları görülmüştür. Convolvulus arvensis'in yetiştiği toprak“humus.lu”ve Calystegia sepium' un yetiştiği toprak ise“orta humuslu”topraklardır. Convolvulus arvensis toprağınınbünyesi“killi - tın”ve Calystegia sepium toprağının bünyesi“tınlı - kil ”dir. Convolvulus arvensis toprağı kireçsiz ve Calystegia. sepium toprağı kireçlidir. Maksimal su tutma güçlerine göre Convolvulus arvensis toprağı“humuslu kum toprağı”ve Calystegia sepium toprağı“humuslu kum - kil toprağı”dır. Bitkilerde yarayışlı fosfor miktarları bakımından Convolvulus arvensis düşük topraklar da yetiştikleri halde Calystegia sepium daha yüksek topraklarda yetişmektedir. Yararlı Potasyum bakımından türler; yüksek oranda Potasyum bulunan topraklarda yetişmektedirler.
Özet (Çeviri)
vx SUMMARY In this Study the systematical status, anatomatio structure, si totacsonomi c pollen and soil charactericti.es of Convolvulus arvensis and Calystegia sepium Species which are widely spreaded especially in Kocaeli and surroundings are d i scusaed. Tn view of their systematical, status, both species belong to the Convolculeceae family Convolvulus arvensis belongs to Convolvulus genus and Calystegia sepium to Calystegia genus. When leaf anatomies are eqamined, it is seen that both, species have amfistomatic and amarillis type of stoma leaves. In Convolvulus arvensi s, there are stomas of mesamorf type and in Calystegia sepuim those of mostly higramorf and lessly mesomorf type. If body sections are examined, allthough there are Calystegia. sepi um lati si f er eel] s, in Convolvulus arvensi s no such cells are found. Out of above there are no distinctive differenece. As per examination of root sections, Convolvulus arvensi s root has seconder structure and Calystegia sepium root has pri mary structure. It is understood that Convolvulus arvensis are diploid plants having 2n = 50 chromosoms and Calystegia sepium are those having 2n = 25 ohoromosoms. In heat application during seed germination the most germination ari sed for the seeds kept in the drying oven at 50° C in an environment of 1. % NaCl for 2 hour. Under room conditions the highest germination was in the environment of 1 % KN03. During photoperi od application, the highest germination was under room conditions for Convolvulus arvensis and 8 hours - daylight and 16 hours darkness under for Calystegia sepium. The pollens of species was of tricolpat type. The both species are grown up in the“neutral - slightly alkali ”envi ronments in view of their soi] features and soil pH's. It has been found that the soi]. s on which bot species are grown up are those which have no“salt effect”. The soil on which Calystegia sepi um are grown up are“wi th mi ddelhumus”. The soilvxx tissue of Convolvulus arvensis is“clayed-tm”and that of Calystegia sepium is“tin-clay”. Convolvulus arvensis soil includes lime, but Calystegia sepium soil does not include lime. According to the maximum water keeping powers, Convol vulus arvensis soil is humus-sand - contained and Calystegia sepium soil is humus-sand and clay contained. For the useful phosphore amounts in the plants, Convolvulus arvensis is grown up in thi low-level phospored soils but Calystegia sepium is grown up in the high level phosphored soi.1 av The speci es, in vi ew of useful potassium, are grown up i n the soS Is which contain hi gh - level potassi urn.