Ekzojen obez olgularda periaortik yağlanma ve metabolik bozuklukların değerlendirilmesi
Evaluation of periaortic adiposity and metabolic disorders in exogenous obese children
- Tez No: 415030
- Danışmanlar: PROF. DR. PROF.DR.MEHMET EMRE ATABEK
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Endokrinolojisi ve Metabolizma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç:Kardiyovaskülersistem komplikasyonlarının gelişmesinde etkili olan metabolik parametrelerle periaortik yağ kalınlığının ilişkilerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Yöntem: Çalışmaya 263 obez, 100 sağlıklı çocuk ve adolesan dahil edildi. Antropometrik ölçümler, pubertal evreleme ve kan basıncı ölçümleri alındı. Açlık serum glukoz, insülin, lipid profili çalışıldı. Total vücut yağ oranı biyoelektriksel iç direnç ölçümü ile araştırıldı. Obez çocuk ve adolesanlarda aterosklerozun göstergesi olan periaortik yağ kalınlığının daha önce uygulanmamış olan ekokardiyografi yöntemi ile ölçümü yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate the relations of periaortic fat thickness with the parameters involved in the development of metabolic complications of the cardiovascular system. Method:Two hundred and sixty three obese, 100 healty children and adolescents were enrolled in the study. Anthropometric measurements, pubertal staging,blood pressure measurements were performed. Fasting serum glucose, insulin, lipid profile were measured. Total body fat was investigated by bioelectrical impedance measurement. Periaortic fat thicknesswas measured by echocardiography method which was not applied before in obese children and adolescents.