Obez çocuklarda açlık serum alfa-melanosit stimüle edici hormon (α-MSH) düzeylerinin ölçümü ve normal aralıklarının belirlenmesi
Determination of normal ranges of fasting serum alpha-melanocyte stimulating hormone (α-MSH) levels in obese children
- Tez No: 836134
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞA TÜRKKAHRAMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Çalışmada basit ekzojen obezitesi olan çocuklarda anoreksijenik bir hormon olan α-MSH düzeyinin ölçümü, normal aralıklarının belirlenmesi ve obezite tedavisinde kullanılmaya başlanan bazı ilaçlar için α-MSH alt ve üst eşik değerlerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Endokrinoloji polikliniğinde takip edilen basit ekzojen obezite tanısı alan 6-18 yaş arası çocuklar çalışmaya dahil edildi. Bu hastaların demografik özellikleri ve antropometrik verileri kaydedildi. Olguların serum açlık a-MSH düzeyleri enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) kitleri ile değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 140 obez çocuğun 73 tanesi kız 67 tanesi erkek çocuk idi. Tüm olguların a-MSH ortalaması 2,6 ng/mL, kız çocukların ortalaması 2,8 ng/mL, erkek çocukların ortalaması ise 2,4 ng/mL olarak tespit edildi. 140 basit ekzojen obezitesi olan çocuğun serum a-MSH değerleri prepubertal (6-8,9 yaş), pubertal (9-12,9 yaş) ve adölesan dönem (13-17,9 yaş) olacak şekilde yaş gruplarına göre değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to measure the levels of α-MSH, an anorexigenic hormone, in children with simple exogenous obesity, determine normal ranges, and identify α-MSH threshold values for some drugs used in obesity treatment. Materials and methods: Children aged 6-18 years diagnosed with simple exogenous obesity at the SBÜ Antalya Training and Research Hospital Pediatric Endocrinology outpatient clinic were included. Demographic and anthropometric data of these patients were recorded. Serum fasting α-MSH levels of the cases were evaluated using enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) kits. Results: Of the 140 obese children included in the study, 73 were female and 67 were male. The overall cohort average α-MSH level was 2.6±1.12 ng/mL, with an average of 2.8±1.20 ng/mL for girls and 2.4±1.03 ng/mL for boys. Serum α-MSH values of the 140 children with simple exogenous obesity were evaluated by age groups: prepubertal (6-8.9 years), pubertal (9-12.9 years), and adolescent (13-17.9 years).