Menisküs lezyonlu hastalarda denge ve düşme riskinin değerlendirilmesi
Comparison of the postural balance and fall risk i̇n patient with meniscus i̇njury
  1. Tez No: 415041
  2. Yazar: EREN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA DEVECİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma menisküs lezyonlu hastalarda denge ve düşme riskinin değerlendirilmesini amaçlamıştır. Çalışmamızda menisküs lezyonlu hastalar manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ile Stoller ve ark.nın sınıflaması kullanılarak 3 gruba ayrıldı. Birinci grubu evre 2 meniskopati, ikinci grubu evre 3 meniskopati ve üçüncü grubu da sağlıklı gönüllüler oluşturuyordu. Her grup 20 katılımcı içermekteydi. Gruplar, Biodeks Stabilite Sistemi (BDS) kullanarak postüral stabilite ve düşme riski yönünden karşılaştırıldı. Hasta ve kontrol grubu cinsiyet, yaş, boy, kilo, vücut kitle indeksi (VKİ) açısından karşılaştırıldı ve tüm gruplar Beck Depresyon Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği ve WOMAC skalası ile değerlendirildi. Her üç grup arasında postüral stabilitenin değerlendirildiği genel stabilite indeksi (GSİ), anteriorposterior stabilite indeksi (APSİ), mediolateral stabilite indeksi (MLSİ) değerleri yönünden anlamlı fark tespit edilmedi. Düşme riski indeksi (DRİ) Evre 3 meniskopati grubunda kontrol grubuna göre anlamlı derece yüksek bulundu (p= 0,043). Bununla birlikte DRİ değeri evre 2 meniskopati grubunda kontrol grubuna göre yüksek olmakla birlikte bu farkın anlamlı olmadığı görüldü (p= 0,104). Ayrıca hasta gruplarının kendi aralarında anlamlı olarak farklı olmadığı görüldü (p=0,457). Cinsiyet ve yaş GSİ, APSİ, MLSİ ve DRİ ile anlamlı bir fark ve korelasyon göstermiyordu. VKİ ise GSİ, APSİ ve MLSİ ile anlamlı bir fark ve korelasyon göstermemekle beraber DRİ ile anlamlı farkın olduğu zayıf kolerasyon olduğu görüldü (p=0,003). WOMAC değerleri ile denge testi sonuçlarının korelasyonları değerlendiririldi. WOMAC ağrı ile GSİ, MLSİ ve DRİ arasında anlamlı olan zayıf korelasyon izlenirken, APSİ ile anlamlı olmayan çok zayıf korelasyon izlendi. WOMAC sertlik ile GSİ ve MLSİ arasında anlamlı olan zayıf korelasyon mevcut iken, APSİ ve DRİ arasında anlamlı olmayan çok zayıf korelasyon vardı. Yine WOMAC fiziksel fonksiyon GSİ ve MLSİ arasında anlamlı olan zayıf korelasyon mevcut iken APSİ ve DRİ arasında anlamlı olmayan çok zayıf korelasyon bulunuldu. Tüm gruplar Beck Depresyon Ölçeği ve Beck Anksiyete Ölçeği ile değerlendirildiğinde depresyon ve anksiyete skorlarının düşük olduğu görüldü. Sonuç olarak menisküs lezyonlarının postüral stabiliteye belirgin etkisinin olmadığı, düşme riskini ise eklem yüzeyi ile ilişkili lezyon olan evre 3 meniskopatinin arttırdığı, denge ve düşme riskini proprioseptif mekanizmaların yanı sıra diz eklemindeki ağrı ve mekanik nedenlerin de etkileyebileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the effects of meniscus injury on postural balance and fall risk. We divided our subjects three groups. For grouping subjects we used Stoller et al. meniscopathy classification on MRI. The patients who have grade 2 meniscopathy included first group and the patients with grade 3 meniscopathy included second group also a control group established with healthy subjects. There was 20 subjects in each group. We compared our groups using by Biodex Stability System (BDS) to evaluate postural balance and fall risks. All subjects also evaluated and compared sex, age, height, weight, body mass index (BMI), beck depression inventory, beck anxiety scale and WOMAC scale. No significant difference observed between three groups on overall stability index (OSI), anterior posterior stability index (APSI) and mediolateral stability index (MLSI) scores which used for evulating postural balance. Fall risk scores was significantly higher at grade 3 meniscopathy group than control group. On the other hand fall risk scores of grade 2 meniscopathy group was higher than control groups' but there was no significiant difference (p= 0,043, p= 0,104). Also we find that there was no difference between grade 2 and 3 meniscopathy groups (p=0,457). There was no correlation between sex, age and OSI, APSI, MLSI and DRI. There was no correlation between BMİ and OSI, APSI, MLSI. However we find weak correlation between BMİ and fall risk (p=0,003). Correlation between WOMAC scale and balance tests scores evulated and the results showed that there was significant weak correlation between WOMAC pain and GSI, MLSI and fall risk diffirently there was no significant correlation between APSI. There was significant diffirence and weak correlation between WOMAC stiffness and OSI and MLSI, diffirently ther was no significant difference and correlation between WOMAC stiffness and APSI, fall risk. There was significant difference and weak correlation between WOMAC phsysical fonction and OSI, MLSI on the other hand there was no significant diffrence and correlation between WOMAC phsysical fonction and APSI, DRI. Depression and anxiete level were evulated in all groups used to beck depression and beck anxiety inventory. The results showed that there was no anxiety and depression level. As a result, we showed that absence of significiant effects on postural balance of meniscus lesions however induced fall risk in grade 3 meniscopathy. Almost knee pain and mechanical symptom may affect the postural balance and fall risk.