Ön çapraz bağ cerrahisinde RAMP lezyonu tamirinin spora dönüşe etkisi
The effect of ramp lesion repair in anterior cruciate ligament surgery to return to sports
  1. Tez No: 635735
  2. Yazar: EMRE DANSUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN ERDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma izole ön çapraz bağ cerrahisi geçirmiş ve ön çapraz bağ cerrahisi ile eş zamanlı ramp lezyonu tamiri yapılmış katılımcıların spora dönüşlerinin kapsamlı bir şekilde incelenmesi amacıyla tasarlandı. Çalışmaya cerrahi sonrası 9. ayını dolduran yaşları 16-43 arasında, toplam 21 hasta dahil edildi. Hastalar geçirdikleri cerrahiye göre izole ön çapraz bağ grubu (n=11) ve ramp tamiri grubu (n=10) olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Hastaların istirahat ve hareket esnasındaki ağrı şiddeti ''Vizüel Analog Skalası'', diz aktivite düzeyi ''Tegner Aktivite Düzeyi Ölçeği'', diz fonksiyonu ''Lysholm Diz Skorlama Ölçeği'', spora dönüşe psikolojik etmenlerin etkisi ''Ön Çapraz Bağ Yaralanması Sonrası Spora Dönüş Ölçeği (ACL-RSI)'', diz fonksiyonel kapasitesi ''Tek Bacak Hoplama Testleri'', dinamik denge değerlendirmesi ''Yıldız Uzanma Denge Testi'' ve statik denge ölçümü ''Flamingo Denge Testi'' ile değerlendirildi. Veriler SPSS version 22 yazılımı ile analiz edildi. Her iki grupta grup içi ve gruplar arası karşılaştırmada; istirahat ve aktivite esnasındaki ağrı şiddeti, diz aktivite düzeyi, diz fonksiyonel kapasitesi, sağlam ve opere bacak tek bacak hoplama testi, tek bacak hoplama testlerinin ortalama BSİ değerleri, sağlam ve opere bacak dinamik ve statik denge değerlerinde istatistiksel düzeyde anlamlı fark elde edilmedi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This research aims to comprehensively investigate the return to sports of the participants who had undergone isolated anterior cruciate ligament surgery and contemporaneously ramp lesion repair with it. A total of 21 patients between the ages of 16 and 23, who completed the ninth month after their surgeries, were included in the study. Patients were divided into two groups as isolated anterior cruciate ligament group (n=11) and ramp repair group (n=10) according to their surgeries. The pain levels of the patients at rest and activity with the ''Visual Analogue Scale'', knee activity levels with the ''Tegner Activity Level Scale'', knee functions with the ''Lysholm Knee Scoring Scale'', the effects of psychological factors on return to sports with the ''Anterior Cruciate Ligament Return to Sport After Injury Scale (ACL-RSI)'', knee functional capacities with the ''Single Leg Hop Tests'', dynamic balance assessments with the ''Star Reach Balance Test", and static equilibrium measurement was evaluated with the ''Flamingo Balance Test''. The data were analyzed by the software SPSS version 22. In the intra-group and inter-group comparisons, there were no statistically significant differences (p>0.05) for both groups in pain levels during rest and activity, knee activity levels, knee functional capacities, single-leg hopping tests for both healthy and operated leg, mean BSI values of single-leg hopping tests, and, dynamic and static balance values of the healthy and operated leg.