Milli tenisçiler ile Orta Doğu Teknik Üniversitesi tenis oyuncularının müsabaka öncesi durumluk kaygı düzeylerinin karşılaştırılması
- Tez No: 415043
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın amacı; milli tenisçiler ile ODTÜ tenis kulübündeki tenis oyuncularının müsabaka öncesi kaygı düzeylerinin cinsiyet ve takımlara göre karşılaştırılması ve anlamlı bir farklılık olup olmadığının belirlenmesidir. Kazanmak ve amaca ulaşmak için sporcular zamanlarının büyük çoğunluğunu hazırlık yaparak geçirmektedir. Fiziksel hazırlığın yanı sıra performansı etkileyen bir çok faktör vardır. Yakın çevresi , toplumun baskısı, müsabakanın yapılacağı yer, o yerin atmosferi, seyirciler, arkadaşları, zamanı gibi etmenler de sporcuyu zorlayacak ve strese sokacak etmenlerdendir.Ayrıca sporcunun hazırlığı, kişiliği, karakteri, motivasyonu, stres düzeyi ve kaygı durumu sporcunun performansını etkileyecek olan diğer önemli psikolojik etmenlerdir. Genelde spor performansı üzerine yapılan çalışmalarda araştırmacılar spor ve sporcu psikolojisine bu bağlamda da kaygının spora ve performansa olan etkilerine yönelik çalışmalar yapmaktadırlar. Genelde spor psikolojisi alanında, aşırı miktarda artan kaygının performansı olumsuz etkilediği görüşü genel kabul görmüştür. Bu bağlamda Kaygıyla başa çıkma teknikleri kullanılarak performansın gelişimine yardımcı olmaya çalışılmaktadır. Çalışmaya katılan öğrencilerin dağılım ve yüzdeleri tanımlayıcı istatistik ile belirlenmiş olup elde edilen verilere yapılan Kolmogorov Smirnov test sonuçları anlamlı çıktığı için non parametrik testlerin uygulanmasına karar verilmiştir. Gruplar arasında müsabaka öncesi durumluk kaygı düzeylerini incelemek için iki grubun karşılaştırıldığı t' testi ' nin non-parametrik karşılığı olan mann-whitney u testi uygulanmıştır. Takımların (ODTÜ, Milli), kendi içlerindeki cinsiyete göre kaygı düzeyleri karşılaştırıldığında bazı farklılıklar olmasına karşın, anlamlı bir farklılık söz konusu değildir. Ancak takımlar arası genel ve cinsiyet faktörlerine bağlı istatistiksel analizlerde anlamlı düzeyde farklılıklar olduğu ve bu farklılıkların Milli takım tenis oyuncuları lehine olduğu gözlenmiştir. Yapılan bu araştırma doğrultusunda takım içi cinsiyet faktörünün durumluk kaygı düzeylerine etkisinin olmadığı başka bir deyişle anlamlı bir fark olmadığı gözlemlenmiş olup bu durumun takımlar arası cinsiyet faktörü söz konusu olduğunda değiştiğini ve farkın anlamlı bir hal aldığını görmekteyiz. İstatistiksel analizler sonucunda ortaya çıkan bulgular ışığında cinsiyet faktörünün kaygı düzeylerine etkisi takım içi anlamsız, takımlar arasında anlamlı, ayrıca cinsiyet ayrımı olmaksızın, kaygı düzeylerinin takımlar arasında anlamlı olduğu saptanmıştır. Yapılan bu araştırma ile, kaygı düzeyini etkileyen olgunun sporcuların oynadıkları takımlar ve buna bağlı olarak da tenis oynama yılı ayrıca takımlar düzeyinde tenis oynama becerisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Tennis Players in National Tennis Team and in the METU Tennis Club, according to gender and teams they play in and to see if there is a meaningful (significant) difference or not among them. Sportsmen are using most of their time to train themselves, with the purpose of winning and reaching at their objectives. Along with physical preparations (training), there are many factors that affect the performance. The close environment, pressure by the society, place where the competition is made, atmosphere of the place, audience, friends and team played in, are factors that forces and puts the sportsmen into a state of stress. Furthermore, preparation (training), personality, character, motivation, level of stress and state of anxiety are other important psychological factors that may have influence on the performance of the sportsmen. In general, in studies conducted on the subject of the sportsmen performance, the researchers, are making examinations focused on the determination of the effects of anxiety, and in this regard, to the sport and performance of the sportsmen. In general, in field of sport psychology, it is an accepted view that when anxiety is excessively increased, it will have a negative impact on performance. In his regard, by using the techniques of overcoming anxiety, efforts are made to provide help, to develop performance. Distribution and percentages of students participating in the study, are determined by Descriptive Statistics. Since the results of Kolmogorov Smirnov test, made by using the data collected, were determined to be meaningful, application of non parametric tests was decided. To examine the level of situational anxiety prevailing among the groups, before the competition, the Mann-Whitney u Test which corresponds to Non-Parametric t Test is applied. When the levels of anxiety according to gender within Teams (METU, National) were compared; despite of certain differences; it is determined that there is no significant difference about anxiety levels. However, in Statistical Analysis based on general and gender factors, among the teams, it is observed that there are differences at significant level and these differences are in favor of the Tennis Players of the National Team. In the result of this research conducted, it is observed that, the gender factor within the team, does not have an influence, on the level of anxiety. In other words, this does not have a meaningful difference, but it changes when there is a gender factor among the teams and one can see that, the difference becomes meaningful (significant). Under the light of findings which are determined as a result of Statistical Analysis, the effect of gender factor to the level of anxiety is determined to be meaningless for the team; but meaningful for Inter-Team conditions. Furthermore, without making gender separation, the level of anxiety between the teams is meaningful. With this research conducted, that the phenomena effecting the level of anxiety, arises from the team in which the sportsmen play. By being dependent on this, the year in which the tennis is played and furthermore the level of ability of playing tennis, at team level creates effects.