Tam seramik kronlarda kullanılan farklı rezin simanların tükürükteki artık monomer miktarına etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation the effects of different resin cements that used at all ceramic crowns on amount of residual momoner at saliva
  1. Tez No: 415051
  2. Yazar: EREN DİKİLİTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. NESLİHAN ÇÖKÜK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmanın amacı; preparasyonları tamamlanan dişlere CAD/CAM tekniği ile hazırlanmış tam seramik kronların iki farklı rezin siman ve iki farklı kole bitim tekniğinin uygulanması sonucu ağız ortamına salınan artık monomerlerden Bis-GMA ve TEGDMA miktarlarının yüksek performanslı likit kromatografisi kullanılarak değerlendirilmesidir. 48 hasta çalışmamıza dahil edilmiş ve 48 adet birinci molar diş prepare edilmiştir. Seramik restorasyonlar 2 farklı rezin siman ile yapıştırılmıştır. Hastaların 24'üne simantasyon öncesi ve simantasyon sonrası kole bitim hattına bitim frezi uygulanmıştır. Hastalardan alınan tükürük örnekleri tedaviye başlamadan önce, tedavi sonrası 1. saat, 24. saat, 7. gün ve 30. gün toplanmış ve HPLC cihazı kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuçları değerlendirmek için 2 yönlü ANOVA ve Duncan testi kullanılmıştır. Panavia SA simanı ve Rely X ARC simandan salınan Bis-GMA ve TEGDMA artık monomer miktarları incelendiğinde arasında istatistiksel bir fark bulunmamıştır. Bis-GMA ve TEGDMA monomer miktarları ortalamalar bakımından karşılaştırıldığında en yüksek ortalama 7. gün bulunurken en düşük ortalama 1. saat bulunmuştur. Bitim frezi kullanılan grup ve kontrol grubundan salınan Bis-GMA ve TEGDMA monomer miktarları incelendiğinde arasında istatistiksel bir fark bulunmamıştır. En fazla salınan monomer tipi ise TEGDMA olduğu bulunmuştur. Çalışmamız sonuçları dikkate alındığında klinisyenlere olabildiğince düzgün kole bitim hattı oluşturmak amacıyla artık simanın sond ile temizlenmesininin yanında artık monomer salınımını azaltması nedeniyle elmas emdirilmiş polimer bitim frezi kullanılması tavsiye edilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is the HPLC evaluation of Bis-GMA and TEGDMA amounts that released to the saliva from the crowns which prepared with CAD/CAM and cementated with two different resin cements and applied two different finishing techniques. 48 patients were included to this research and 48 first molar teeth were prepared. All ceramic restorastions were cementated with two different resin cements. Finishing burs were applied to the cervical finishing lines before and after the cementation at the 24 of the patients. Saliva samples were collected before the treatment and 1st hour, 24th hour, 7th day and 30th day after the treatment and analysed with HPLC technique. Two-Way ANOVA and Duncan tests were used to evaluate the results. There were no statistical difference between Bis-GMA and TEGDMA amounts that released from Panavia SA and Rely X ARC cements.According to the amounts of Bis-GMA ve TEGDMA, the highest amounts were detected at 7th day and the lowest amounts were detected at 1st hour. There was no statistical difference between Bis-GMA and TEGDMA monomer amounts based on the finishing bur application. The highest released monomer amounts was belonged to TEGDMA. Based on the results of our study, we can offer to use the diamod polymer finishing burs to the clinicians for composing the smooth cervical finishing line and decreasing the residual monomer amounts.