İlköğretim müfettiş yardımcılarının yetiştirilmesi (3+1 modelinin değerlendirilmesi)
  1. Tez No: 41506
  2. Yazar: ATİLA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HAYDAR TAYMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
IV ÖZET Çağımızda bilim ve teknoloji alanındaki araştırmalar hızla ilerlemektedir. Çağa uyum sağlamak, ekonomik, sosyal, ve kültürel yönden kalkınabilmek için nitelikli insan gücüne gereksinim vardır. Teftiş, bireye genel ve özel davranışlar kazandırmayı hedefleyen eğitimin ne ölçüde gerçekleştiğinin ortaya çıkarılması, öğretmenlerin uyarılması, motive edilmesi ve yaratıcı olmalarında en etkili yollardan biridir. Bu nedenle müfettişlerin sicimi ve eğitimi ülkenin geleceği bakımından oldukça önemlidir. Bu araştırmanın genel amacı, Milli Eğitim Bakanlığı Hizmetiçi Eğitim Dairesi Başkanlığı ile Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Dekanlığı işbirliği ile gerçekleştirilen 3+1“Eğitim Yönetimi, Teftiş, Planlaması ve Ekonomisi”lisans tamamlama ve ilköğretim Müfettişliği Formasyonu Programı uygulaması ve aday seçimine ilişkin görüşlerin değerlendirilmesidir. Araştırma sonuçları, uygulamanın değerlendirilerek eksikliklerin ve aksaklıkların belirlenmesine ve ilerde yapılacak hizmetiçi eğitim programlarının geliştirilmesine katkıda bulunabileceği için önemli görülmektedir. Araştırmanın evrenini 19 Nisan-22 Ekim 1993 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümünde uygulanmış olan 3+1“Eğitim Yönetim, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi”lisans tamamlama ve İlköğretim Müfettişliği formasyonu programına katılan 310 ilköğretim müfettiş yardımcısı adayı ve kursta görevli 17 öğretim elemanı oluşturmaktadır. Evrenin tamamında veri toplanmıştır.V Araştırmada veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Anketler deneklere Posta ile gönderilmiştir. Anketlerden 152'si ilköğretim müfettiş yardımcılarından, 15'I de öğretim elemanlarından olmak üzere toplam 167 'si geri dönmüştür. Araştırmanın verileri yüzde frekans ve ağırlıklı ortalama işlemlerine tabi tutularak yorumlanmıştır. Araştırmanın bulgularına dayalı olarak ilköğretim müfettiş yardımcısı adaylarına seçimi, yetiştirilmesi ve hizmetiçi eğitim programlarının geliştirilmesine yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In our century, scientific and technological research has been increasing rapidly, in order to reach the level of modern world and to develop economically, socially and culturally, there is a need of qualified manpower, inspection is one of the effective ways of measuring effectiveness of education, which aims to change people's behavior, motivating teachers and helping teachers to use their creativeness. Therefore, selection and training of school inspectors is very important for the future of country's education. The purpose of this research was to evaluate the views of supervisior candidates who participated in a training program offered by the faculty of Gazi Education in cooperation with the Ministry of National Education, İnservice Training Department and Gazi University; related to the selection of inspector candidates. The results of this research would be very important to provide better programs of this kind in the future. Population of this research consisted of 310 trainees, primary school inspector candidates and 17 trainers who attended the mentioned courses during April 1 9 and October 22, 1 993 A mailed questionnaire was used to collect data, out of 310 questionnaires, 152 from candidates and 15 from trainers were returned. The data were tabulated in terms of persentages, frequncies and mean scores. The results of this research were used to develop recommendations related to the selection of supervisior candidates, their training and development of training programs.