Acil servise başvuran hastalarda şok indeks, modifiye şok indeks ve yaşa bağlı şok indeks skorlarının post entübasyon hipotansiyonu öngörmedeki değerliliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the value of shock index, modified shock index, and age-adjusted shock index scores in predicting post-intubation hypotension among patients presenting to the emergency department
- Tez No: 846588
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ÜNAL AKOĞLU, DR. AYŞE ÇAĞLA ÖZMERT TOPLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç: Hızlı Ardışık Entübasyon prosedürü acil hava yolu yönetiminde en sık tercih edilen yöntemdir. Post-entübasyon hipotansiyon (PEH), entübasyon uygulaması sonrası en sık gözlenen hemodinamik değişikliklerin başında gelir. Bizim bu çalışmadaki amacımız, acil serviste endotrakeal entübasyon uygulanan hastalarda şok indeksi, modifiye şok indeksi ve yaşa bağlı şok indeksinin post-entübasyon hipotansiyonu öngörmedeki gücünü araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız prospektif, tek merkezli ve gözlemsel olarak dizayn edilmiştir. Çalışmaya acil serviste hızlı ardışık entübasyon uygulanan 18 yaş üstü hastalar dahil edilmiştir. PEH, entübasyon sonrası 30 dakika içinde kaydedilen sistolik kan basıncının 90 mmHg'nin altında veya ortalama arteriyel basıncın 65 mmHg'nin altında olması olarak tanımlanmıştır. Hastaların sistolik kan basıncı, diyastolik kan basıncı ve kalp hızı parametreleri entübasyon öncesi, başarılı entübasyon sonrası ve entübasyondan sonraki 30. dakika olmak üzere 3 kez ölçülmüş ve kayıt altına alınmıştır. Hastaların şok indeksleri çalışmanın araştırıcıları tarafından tüm çalışma tamamlandıktan sonra hasta takip formundaki veriler kullanılarak hesaplanmıştır. Bulgular: Çalışmamız 205 hasta ile tamamlanmıştır. Hastaların %36.1'inde postentübasyon hipotansiyon saptanmıştır. PEH saptanan gruptaki hastalarda medyan yaş 83 yıl, kalp yetmezliği öyküsü daha yüksek, vital parametrelerden sistolik kan basıncı, diyastolik kan basıncı ve ortalama arteriyel basınç oranları daha düşük, kan laktat düzeyi daha yüksek olup; diğer grup ile aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı saptanmıştır. Post-entübasyon hipotansiyonu öngörmede yaşa bağlı şok indeksinindiğer şok indekslerine göre daha etkili olduğu sonucuna varılmıştır (AUC değerleri sırasıyla MSI: 0,675 (%95:GA 0,607-0,739), SI: 0,707 (%95 GA: 0,639-0,768), ASI: 0,755 (%95 GA: 0,690-0,812)). Şok indekslerinin 24 saatlik mortaliteyi öngörme performansı açısından aralarında anlamlı fark gözlenmemiştir. Yine, hastalarda postentübasyon vazopressör ihtiyacını öngörmede yaşa bağlı şok indeksinin diğer indekslere göre daha üstün olduğu saptanmıştır. Sonuç: Post-entübasyon hipotansiyona bağlı komplikasyonların önlenmesi veya azaltılması için zamanında öngörülmesi ve uygun tedavilerin başlanması gereklidir. Şok indeksi, modifiye şok indeksi ve yaşa bağlı şok indeksinin klinik kötü sonlanım durumlarını öngörmede etkili bir belirteç olduğu çalışmalarla kanıtlanmıştır. Acil serviste hızlı ardışık entübasyon uygulanan hastalarda post-entübasyon hipotansiyon gelişmesi ve vazopressör ihtiyacını öngörmede yaşa bağlı şok indeksinin diğer şok indekslerine (şok indeksi ve modifiye şok indeksi) göre klinik performansının daha iyi olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The rapid sequence intubation (RSI) procedure is the most commonly preferred method in the management of emergency airways. Post-intubation hypotension (PIH) ranks among the most frequently observed hemodynamic changes following intubation application. The aim of our study is to investigate the predictive power of shock index, modified shock index, and age-related shock index in predicting post-intubation hypotension in patients undergoing endotracheal intubation in the emergency department. Materials and Methods: Our study is designed as a prospective, single-center, and observational investigation. The study includes patients aged 18 and older who underwent rapid sequence intubation in the emergency department. Post-intubation hypotension (PIH) is defined as a systolic blood pressure below 90 mmHg or a mean arterial pressure below 65 mmHg recorded within 30 minutes after intubation. The parameters of systolic blood pressure, diastolic blood pressure, and heart rate for patients were measured and recorded three times: before intubation, immediately after successful intubation, and at the 30th minute after intubation. The shock indices of the patients were calculated by the investigators using the data from the patient follow-up form after the completion of the entire study. Results: Our study was completed with 205 patients, and post-intubation hypotension was detected in 36.1% of the patients. In the group where post-intubation hypotension was detected, the median age was 83 years, with a higher prevalence of a history of heart failure. Vital parameters such as systolic blood pressure, diastolic blood pressure, and mean arterial pressure were lower, while blood lactate levels were higher in this group, and the differences compared to the other group were statistically significant. It was concluded that the age-related shock index is more effective in predicting postintubation hypotension compared to other shock indices (AUC values, respectively: MSI: 0.675 (95% CI: 0.607-0.739), SI: 0.707 (95% CI: 0.639-0.768), ASI: 0.755 (95% CI: 0.690-0.812)). No significant difference was observed among the shock indices in predicting 24-hour mortality. Additionally, the age-related shock index was found to be superior to other indices in predicting the need for vasopressors after intubation in patients. Conclusion: The timely anticipation and initiation of appropriate treatments are essential for preventing or reducing complications related to post-intubation hypotension. Studies have demonstrated that shock index, modified shock index, and age-related shock index are effective markers in predicting adverse clinical outcomes. In patients undergoing rapid sequence intubation in the emergency department, it has been concluded that the age-related shock index performs better clinically in predicting the development of post-intubation hypotension and the need for vasopressors compared to other shock indices (shock index and modified shock index).