Atriyoventriküler tam bloğu olan hastalarda laktat seviyesinin prognostik rolü
Prognostic role of lactate level in patient with complete atrioventricular block
- Tez No: 527469
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMZA SUNMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Atriyoventriküler (AV) tam blok, iletim sistemindeki bozukluğa bağlı olarak impulsun atriyumdan ventriküllere iletilememesidir. Çalışmamızda AV blok ile acil servise başvuran hastalarda laktat düzeyi ile prognoz arasındaki ilişkiyi araştırmayı ve ayrıca hemodinamisi stabil olan hastalarda laktat düzeylerinin geçici kalp pili gerekliliğini belirlemedeki rolünü araştırmayı amaçladık. Çalışmamıza hastanemize 01.01.2014 – 01.10.2018 tarihleri arasında AV tam blok ile başvuran tüm 18 yaş üstü hastaların hastane kayıtları retrospektif olarak taranarak değerlendirildi. Akut koroner sendrom, atriyal fibrilasyon, enfeksiyon veya geçici pacemaker komplikasyonu ve disfonksiyonu gelişen hastalar çalışmaya alınmadı. Tüm hastalar için akut böbrek hasarı, kardiyak nedenli mortalite ve geçici pil takılmayan grupta mental durum değişikliği, göğüs ağrısı, bradikardinin derinleşmesi veya pulmoner ödem gibi durumların gözlenmesi“kötü”klinik seyir kriteri olarak kabul edildi. Takipte bu durumlardan hiç biri gelişmemişse klinik seyir“iyi”olarak kabul edildi. Araştırmaya kriterlere uygun 140 hasta dahil edildi ve yaş ortalaması 74.6±13.2 yıl. Klinik seyri kötü olan hasta oranı %22.9 (n:32) idi. Hastaların ortalama kan basıncı 124 (±22.6) /67 (±14.3) mmHg idi. Hastaların ortalama kalp hızı 36 (±7.6) atım/dk idi.
Özet (Çeviri)
The complete atrioventricular (AV) block is that the impulse cannot be transmitted from the atrial to the ventricle due to a failure in the conduction system. In our study, we aimed to investigate the relationship between blood lactate level and prognosis in patients admitted to the emergency department with AV block and also to investigate the role of lactate levels in determining the need for temporary pacemaker in patients with stable hemodynamics. Hospital records of all patients over 18 years of age who applied to our hospital between 01.01.2014 and 01.10.2018 with complete AV block were retrospectively evaluated. Patients who developed acute coronary syndrome, atrial fibrillation, infection or temporary pacemaker complication and dysfunction were excluded. For all patients, acute renal injury, cardiac-induced mortality and for the group without temporary pacemaker, observation mental state change, chest pain, worsening of bradycardia or pulmonary edema were observed as 'poor' clinical course criteria. If none of these conditions developed in the follow-up, the clinical course was considered 'good'. The study included 140 patients who met the criteria and mean age was 74.6 ± 13.2 years. The rate of patients with poor clinical course was 22.9% (n: 32). The mean blood pressure was 124 (± 22.6) / 67 (± 14.3) mmHg. The mean heart rate was 36 (± 7.6) beats / min.