Rating small and medium sized enterprises within the basel ıı framework : An applicaiton
Küçük ve orta büyüklükteki i̇şletmelerin basel ii çerçevesinde derecelendirilmesi : Bir uygulama
  1. Tez No: 415088
  2. Yazar: ÜNAL ŞERİFLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M.BANU DURUKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Ülke ekonomileri için bankalar çok önemli bir yere sahiptir. Bankalar, finans piyasalarında kaynak ihtiyacı olan kesimleri finanse eden en büyük kuruluşlardandır. Bunu yaparken de yine çoğunlukla kendi yabancı kaynaklarını kullanmaktadır. Bu nedenle, finans piyasalarında oluşan bir dalgalanma ilk olarak bankaları etkilediği gibi domino etkisi yaratarak diğer birçok kesimi de olumsuz etkilemektedir. Bankaların finansal yapısını güçlendirmek için hazırlanan Basel I kriterlerinin ardından, riske duyarlılığı daha da artırılan Basel II Yeni Sermaye Uzlaşısı hazırlanmıştır. Bu yeni sermaye uzlaşısı ile birlikte bankalar yalnızca kredi riskini değil, piyasa riski ve operasyonel riski de gözetmek durumunda olacaklardır. Bankaları doğrudan ilgilendiren Basel II standartlarının, bankaların önemli müşterisi konumda olan Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelere (KOBİ) de etkilerinin olması beklenmektedir ve KOBİ'lerin borçlanmasında derecelendirmenin önemi artmaktadır.Yukarıdaki açıklamaların ışığında bu çalışmanın amacı KOBİ'ler ve kredi derecelendirmesini Basel II bağlamında incelemek ve çimento sektöründe faaliyet gösteren bir KOBİ'ninkredi derecesini belirlemektir.Çalışmanın ilk bölümünde Basel II süreci anlatılmıştır. İkinci bölümde KOBİ'ler vurgulanmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümde derecelendirme detaylı bir şekilde anlatılmış ve dördüncü bölümde bir derecelendirme uygulaması yapılmıştır. Son bölüm sonuçları içermektedir.
Özet (Çeviri)
Banks have an important role for the economy of a country. They are one of the biggest financial institutions in financial markets that finance the fund demanders. They use mostly their own liabilities to finance the fund demanders. Therefore, if a fluctuation occurs in an economy, it affects the banks firstly and it also has a domino effect on other financial institutions. Basel II took place of Basel I to measure the different types of risks of banks. On the contrary to Basel I, banks not only have to measure their default risk but also they have to measure their market risk and operational risk. Furthermore, not the banks are affected by Basel II but the companies in real sector are also affected by Basel II. Borrowing costs depend on their credit ratings in Basel II.In the light of the above explanations, this study aims to explain the Small and Medium Sized Enterprises (SMEs) and credit rating of companies within the Basel II Framework. Chapter one of the study explains the Basel II process, chapter two focuses on the SMEs, chapter three aims to explain rating in more detail and in chapter four a rating application is presented. The last chapter concludes.