Steroid verilerek yara iyileşmesi bozulan ratlarda karnitinin kolon anastomozu iyileşmesine etkisi
The effect of carnitine on colon anastomosis in rats in which wound healing is impaired by steroid administration
- Tez No: 415093
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. KUZEY AYDINURAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZETSolgun B, Steroid verilerek yara iyilesmesi bozulan ratlardakarnitin'in kolon anastomozu iyilesmesine etkisi, KırıkkaleÜniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Uzmanlık Tezi,Kırıkkale, 2008Kolon anastomoz kaçagı, yüksek mortalite ve morbidite ileseyreden, kolorektal cerrahinin major komplikasyonudur. Cerrahi tekniktekisorunlar yanında anastomoz kaçagı için birçok risk faktörü bulunmaktadır.Yas, yandas hastalık varlıgı, malnutrisyon, enfeksiyon, preoperatifradyoterapi, kollajen doku hastalıkları, steroid kullanımı ve immun sistembozuklukları ile immun sistemi baskılayan ilaç kullanımı yara iyilesmesinibozar. Söz edilen risk faktörleri yara iyilesmesinin basamaklarını farklıasamalarda etkileyerek yara iyilesmesini bozmaktadır.Steroidler, inflamatuar yanıtı baskılarlar ve yara iyilesmesinibozarlar. Steroidler, monositlerin makrofajlara dönüsmesini, ayrıcafibroblast proliferasyonunu engelleyerek kollajen üretimini azaltırlar.Proteinler üzerinde katabolik etki göstererek, sentezini azaltıp, yıkımınıartırarak negatif azot bilançosuna neden olmaktadır.Karnitin, yapı olarak aminoasitlere benzemekle beraber hiçbirproteinin yapısına girmedigi için, gerçek bir aminoasit olarak kabuledilmeyen kuaterner bir amindir. Temel fonksiyonu, uzun zincirli yagasitlerini mitokondri içine tasımak olan karnitin, oksidatif kaynaklardangelen enerjinin, etkin sekilde regülasyonundan sorumludur. Bununyanında yapılan son çalısmalarda dokudaki steroid reseptörleri üzerindenetkili oldugu ortaya konmustur.Bu deneysel çalısmada ratlar üç gruba ayrıldı; on adet Wistar ratısham (S), on adet Wistar ratı metilprednizolon (MP) grubu, on adet Wistarratı da metilprednizolon+karnitin (MP+K) grubu olarak alındı. MP veMP+K grubundaki ratlara 14 gün boyunca günlük 8 mg/kg intramüskülermetilprednizolon verildi. MP+K grubundaki ratlara metilprednizolona ekolarak, 14 gün boyunca 100 mg/kg/gün intramüsküler karnitin verildi.Yedinci günde tüm ratlara intraperitoneal ketamin ve ksilazin ile anesteziuygulandı. Orta hat kesi ile karına girilerek pelvik refleksiyonun 2-4 cmviproksimalinde sol kolon, transekte edildi. Daha sonra tek tabakaseromüsküler sütürlerle uç uca anastomoz yapıldı. Abdominal duvar ikitabaka kapatıldı. Postoperatif 7. günde tüm ratlar sakrifiye edilerekabdominal duvarları açıldı, anastomoz yapılan segment bulunarak ex-vivoanastomoz patlama basıncı ölçüldü. Anastomoz yapılan segmentlerdiseke edilerek ayrıldı ve hidroksiprolin düzeyi çalısıldı.statistiksel degerlendirme sonucunda, anastomoz patlamabasınçları arasında anlamlı fark bulundu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTSolgun B, The effect of carnitine on colon anastomosis in ratsin which wound healing is impaired by steroid administration,Kirikkale University Medical School, Department of General Surgery,Specialization Thesis, Kirikkale, 2008Leakage in colon anastomosis is a major complication in colorectalsurgery and has high mortality and morbidity rates. While problematicsurgical technique is a major factor in anastomotic problems, there arenumerous other factors that effect good surgical outcome. Age, coexistingdiseases, malnutrition, infection, preoperative radiotherapy, collagenoustissue disorders, immune system disorders, drugs that alter immunesystem and finally chronic steroid administration are the factors that havebeen shown to impair wound healing. These factors have different effectson different stages of wound healing.Steroids inhibit inflamatory response and impair wound healing.They block conversion of monocytes into macrophages and supressfibroblast proliferation resulting in reduced collagen synthesis. Theyincrease protein catabolism and reduce protein synthesis.Carnitine is a quaternary amine which is not taken as a realaminoacid as it is not present in the structure of any protein. Basic functionof carnitine is to transport long chain fatty acids into the mitochondrium.Therefore, carnitine is responsible for the regulation of energy comingfrom oxidative resources. Recently, carnitine has ben shown to exert itsvarious effects via tissue glucocorticoid receptors.This experimental study was conducted in three groups, eachconsisting of ten Wistar albino rats. In Group 1 ( sham ), only colonanastomosis was performed. In Group 2 ( methylprednisolone group, MP),8 mg/kg methylprednisolone IM was given for fourteen days, and colonanastomosis was performed on day 7. In Group 3 ( methylprednisolone +carnitine group, MP+K ), 8 mg/kg methylprednisolone IM and 100mg/kg/day carnitine IM was given for fourteen days, and colonanastomosis was performed on day 7. Surgical intervention performedunder ketamine and xylasine anesthesia. After a midline abdominalviiiincision, descending colon was transected 2-4 cm proximal to pelvicreflection. An end to end anastomosis was then performed withseromuscular sutures and the abdominal incision was closed in two layers.On the seventh postoperative day, all of the animals were sacrified in allgroups and the abdominal incision was opened. The colonic segmentcarrying the anastomosis was found and bursting pressure was measuredex-vivo. The hydroxyproline contents of the resected anastomoticsegments were also measured.Statistical analysis revealed a significant difference amonganastomotic bursting pressures.