Katalaz enziminin bazı killer üzerine adsorpsiyonu ve kinetiğinin incelenmesi
Investigation of adsorption and kinetic on some clays of catalaze enzyme
  1. Tez No: 85135
  2. Yazar: SALİH ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN CEYLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
71 7. ÖZET KATALAZ ENZİMİNİN BAZI KİLLER ÜZERİNE ADSORPSİYONU VE KİNETİĞİNİN İNCELENMESİ Bu çalışmada, katalaz enzimi (Hidrojen-Peroksit; hidrojen-peroksit oksidoredüktaz E.C. 1.1 1.1.6) lifti yapıda olan sepiolit ve lifli yapıda olmayan bentonit ile kaolin killeri üzerine adsorbe edildi. Adsorpsiyon için optimum şartlan belirlemek amacı ile pH, sıcaklık, iyonik şiddet ve enzim-kil oranı gibi parametrelerin etkileri ayrı ayrı değerlendirildi. Enzim aktivitesi spektrofotometrik metodla, adsorbe olan ve olmayan enzimlerin kinetik sabitleri (Km ve Vmax) ise Lineweaver Burk yöntemi ile saptanarak sonuçlar doğal enzime ait değerlerle karşılaştırıldı. Elde edilen kinetik sabit değerleri birbirine oldukça yakın olarak tesbit edildi. Ayrıca adsorpsiyonun enzimin kinetik özelliklerini önemli ölçüde etkilemediği ortaya konuldu. Adsorbe enzimin aktivitesini 60 gün süreyle (Sepiolit-Enzim için %85.71, Bentonit-Enzim için %69.28, Kaolin-Enzim için %70.31) koruduğu gözlendi. Elde edilen bu bulgulara göre sepiolit, bentonit ve kaolin killerinin enzim adsorpsiyonu için uygun birer taşıyıcı olabileceği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
72 8. SUMMARY INVESTIGATION OF ADSORPTION AND KINETIC ON SOME CLAYS OF CATALASE ENZYME In this stdy catalysis enzyme (Hydrogen-Peroxide; hydrogen-peroxide oxidoreductase E.C.I. 11.1.6.) was adsorbed on sepiolite of fibreous strtucture, nonfibreous bentonite and caoline clays. To determine the optimum conditions for adsorbtion, the effeccs of parameters such as pH, temperature, iyonic-power (violence) and the proportion of enzyme-clay were evaluated. Enzyme activity was measured by spectrophotometric method and kinetic constants (Km and Vmax) of adsorbed and non-adsorbed enzyms were determined Lineweaver Burk Method. The results were compared with the values of natural enzym. The obtained kinetic constant values were significantly similar. In addition, it was observed thet adsorbtion did not affect significantly the kinetic features of enzym. The adsorbed enzym preserved its activity (Sepiolit-enzym 85.71%, Bentonit-enzym 69.28%, Kaolin- enzym 70.3 1% for 60 days. The findins obtained showed that sepiolite, bentonite and kaolinit clays were suitable carriers for enzym adsorbtion.