Nöro-yoğun bakım hastalarında postoperatif sıvı ve na+ denge bozuklukları görülme sıklığı
Sodiume and fluid balance disorder after brain surgery in the neurologic intensive care unite patients
  1. Tez No: 415168
  2. Yazar: ARARSO KEDIR JIMA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÖZKAN AKINCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Sıvı ve elektrolit değişiklikleri nörolojik yoğun bakım ünitesinde karşılaşılan en yaygın ve önemli problemlerdendir. Bu problemlerden en önemlilerinden ikisi hipernatremi ve hiponatremidir. Diabetes insipidus, hipernatremiyle seyreden en sık görülen endokrinopatiyken, hiponatremiyle seyreden Serebral Uygunsuz Antidiüretik Hormon (ADH) salınımı sendromu ve serebral tuz kaybı sendromu (STK) nörolojik yoğun bakımlarda en sık rastlanan sıvı ve elektrolit bozukluğudur. Hiponatremide olguların çoğunluğu asemptomatiktir. Klinik belirtileri büyük ölçüde oluşum hızına bağlıdır. Akut semptomatik hiponatremi ciddi klinik bir durumdur. Hiponatreminin değerlendirilmesinde serum ve idrar osmolalitesinin ölçümü ile başlayan yapısal bir yaklaşım gerektirir. Bu çalışmamızda Nöro-Yoğun Bakım hastaları arasında sıvı ve elektrolit dengesizlıkleri görülme sıklığı ile tuz kaybettirici sendrom, uygunsuz ADH sendromu ve Diabetes İnsipidus'un hangi klinik tanı ve operasyonlar sonucu geliştiğini retrospektif olarak değerlendirdik. Çalışmamızda 01/01/2013-30/06/2015 tarihleri arasında Nöroşirürji Yoğun Bakım Ünitesine yatıp 48 saatten uzun YBÜ'de kalan, hiponatremi (plazma Na düzeyi 135 mEq/l altı) veya hipernatremisi (plazma Na 145 mEq/l üstü) olan ayrıca trans sfenoidal hipofiz cerrahisi geçirip normal Na düzeyi korunmasına rağmen 4 saat üzeri poliürik seyreden (>200ml/saat) 895 hasta çalışmaya dahil edilmişitir. Çalışmada yer alan hastalardan 784 (%87,6) hastada hiçbir Na bozukluğu gelişmezken, 72 (%8,0) hastada Dİ, 26 (%2,9) hastada tuz kaybı ve 13 (%1,4) hastada uygunsuz ADH sendromu görülmüştür. Çalışmada yer alan hastalardan 17 (%1,9) hastada mortalite gelişmiştir. Diğer hastaların ortalama düzelme sürelerinin 2,3 ± 1,7 gün olarak bulunmuş ve Na bozukluğu düzelme sürelerinin en az 1 gün en çok 14 günde düzeldiği görülmüştür. Hipo ve hipernatremide tedavi, hastanın yaşına, eşlik eden hastalıkların varlığına, klinik belirti ve bulguların şiddeti ile gelişme hızına göre her hasta için ayrı düzenlenmelidir. Hem aşırı yavaş, hem de aşırı hızlı yapılacak olan düzeltmeler mortalite ve morbiditeyi arttırırlar. Bilinç bulanıklığı dahil açıklanamayan, nörolojik, kas, iskelet sistemi bulguları olan her hastada, öncelikli olarak elektrolit analizlerinin yapılması, eksiklik ya da fazlalıklarının doğru yönetimle etkin bir şekilde tedavi edilmesi yaşam kurtarıcı olabileceği gibi, gereksiz daha pahalı tetkiklerin yapılmasını ve zaman kaybını engelleyecektir.
Özet (Çeviri)
Fluid and electrolyte changes is the most common and important electrolyte disorder encountered in the neurologic intensive care unit (NICU). Hypernatremia and hyponatremia two of the most important of these problems. Diabetes insipidus (DI), who watched the most common endokrinopatiyk hipernatrem, characterized by hyponatremia antidiuretic hormone (ADH), and cerebral salt wasting syndrome (CSWS) is the most common fluid and electrolyte abnormalities in the neurological intensive care unit. The symptoms of hyponatraemia are largely dependent on the rapidity of the development of hyponatraemia. Acute symptomatic hyponatremia is a serious clinical situation. Evaluation of hyponatremia requires a structured approach beginning with the measurement of serum and urine osmolalities. In this study, neuro-ICU patients include fluid and electrolyte imbalances with the incidence of CSWS, Serebral Inappropriate Antidiuretic Hormone Syndrome (SIADH) and DI, we evaluated the clinical diagnosis and operations which develops as a result it retrospectively. In our study, we evaluated retrospectively the patients stayed more than 48 hours in Neurosurgery lay the Intensive Care Unit between 01/01/2013 -30/06/2015 who developed hyponatremia (plasma Na level of 135 mEq/l), or hypernatremia the (plasma Na 145 mEq/l above) which also spend the trans-sphenoidal pituitary surgery despite normal Na level of protection polyuric watching over 4 hours (> 200 mL / h) is 895 patients included in the study. We did not find Na disorders in 784 (87.6%) of this patients, but in 72 (8.0%) patients with DI, 26 (2.9%) loss of salt in the patients and in 13 (1.4%) were SIADH patients. The study involved 17 patients (1.9%) developed mortality in patients. Other patients, the mean recovery time was found to be 2.27 ± 1.71 days, and Na disorder has been shown to improve the recovery time of at least 1 day to 14 days. Treatment of hypo- and hypernatremia must be adjusted separately for each patient based on his age, presence of comorbid conditions, and the speed of development of the severity of clinical signs and symptoms. Adjustments either executed too slowly or too quickly will increase mortality or morbidity. For every patient presenting unexplained symptoms of the muscular, skeletal, or neurological systems, including confusion, making the first priority the conduction of electrolyte analyses and the correctly managed effective treatment of excesses or deficiencies may save lives and will certainly save time and money that would otherwise have been spent unnecessarily.