Miyokardial iskemi araştırması amacıyla yapılan dipridamol stresli kardiyak perfüzyon mrg tetkiki ile dipridamol stresli miyokardial perfüzyon sintigrafi bulgularının karşılaştırması
Comparison of dipyridamole stressed cardiac perfusion magnetic resonance with dipyridamole stressed myocardial perfusion scintigraphy in patients with suspected myocardial ischemia
  1. Tez No: 415169
  2. Yazar: NIJAT ALISHEV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MENDUH DURSUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
AMAÇ: Çalışmaya kabul edilen miyokardial iskemi araştırılan 21 hastanın MPS ve MRG tetkiklerinin bulguları arasındaki uyumun değerlendilmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Ocak 2014 - Ocak 2015 tarihleri arasında miyokardial iskemi şüphesi ile değerlendirilmiş olan 18 yaş üstü hastaların çekim tarihleri arasındaki sürenin 2 haftayı geçmediği dipridamol stersli MRG ve dipridamol stresli MPS tetkikleri retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Her ki tetkik için değerlendirilen parametreler perfüzyon ve kontraktilite bulgularıdır. Uyum analizinde Kappa Uyum testi kullanıldı. BULGULAR: MPS perfüzyon ve MRG perfüzyon bulgularında pozitif olan hasta sayıları anlamlı (p > 0.05) farklılık göstermemiştir. MRG kontraktilite ölçümünde pozitif olan hasta sayısı MPS kontraktiliteden anlamlı (p < 0.05) olarak daha yüksekti. Hastada patolojik bulgunun olup olmamasına göre yapılan genel karşılaştırmada MRG perfüzyon ile MPS perfüzyon arasında ve MRG kontraktilite ile MPS kontraktilite arasında anlamlı (p > 0.05) uyum saptanmazken 17 Segment üzerinden 357 gözlem değerlendirmelerinde anlamlı (p < 0.05) uyum gözlenmiştir. Uyum oranı perfüzyon bulguları için % 83 , uyumsuzluk % 17 olarak, kontraktilite bulguları için ise uyum oranı % 82, uyumsuzluk % 18 olarak hesaplanmıştır. SONUÇ: Miyokardial iskemi araştırması yapılan hastalarda Kardiyak MRG güvenirliliğini kanıtlamış ve klinik uygulamada rutin olarak kullanılan MPS ve PET'e kıyasla üstün veya eşit duyarlılık ve seçiciliğe sahip, iyonizan radyasyon içermeyen bir tetkiktir. Çalışmamız, bu konuda daha önce yapılmış olan çalışmaları desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
AIM: The aim of this study was to evaluate the consistency between magnetic resonance and scintigraphy in 21 selected patients with suspected myocardial ischemia. MATERIAL AND METHOD: We retrospectively evaluated MRI and SPECT images in 21 patients over 18 years of age being investigated for myocardial ischemia who underwent dipyridamole stressed cardiac perfusion MRI and dipyridamole stressed myocardial perfusion scintigraphy within 2 weeks. Compared parameters were perfusion and contractility results of MRI and SPECT. Consistency was analized by Kappa test. RESULTS: There was no statistically significant (p> 0.05) difference between amount of perfusion abnormality positive MRI and SPECT patients. However, there was a significant (p< 0.05) difference between contractility results in these two imaging techniques. MRI has reported more contractility abnormalities. In general comparison where patients were just evaluated as with positive or negative results of MRI Perfusion and SPECT Perfusion, as well as, MRI Contractility and SPECT Contractility we did not find statistically significant (p >0.05) consistency. But, when we compared results of two imaging techniques with detailed 17 segment model where each patient's perfusion and contractility findings were noted for each 357 segment we found out significant (p< 0.05) consistency. In this case, for perfusion comparison there was 83% consistency and 17% mismatch, for contractility consistency was 82% and mismatch 18%. CONCLUSION: Cardiac MRI has been proven to be safe and reliable imaging tool in myocardial ischemia investigation, lacking the ionizing radiation exposure MRI has showed similar or superior sensitivity and specificity results to SPECT and PET which are being used in clinical routine. Our study supports the results of previous publications.