Microbiological diagnosis of nosocomial wound ınfection among hospitalized patients and antibiotics patterns
Hastanede yatan hastalar arasinda nozokomiyal yara i̇nfeksiyonlarinin mikrobiyolojik tanisi ve antibiyotik paternleri
  1. Tez No: 415181
  2. Yazar: DAHAM YOUSIF AHMED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EKREM KİREÇCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Nozokomiyal Yara enfeksiyonları, hastanede yatan hastalarda morbidite ve mortalitede önemli yere sahiptir. Yara enfeksiyonlarının gelişmesinde birçok faktör etkili olmakla birlikte, enfeksiyon prevalansında mikroorganizmalar majör nedendir. Bu çalışmanın amacı, Haziran-Aralık 2014 tarihleri arasında Erbil kentindeki Rozhawa Acil Hastanesinde tedavi alan ve nozokomiyal yarası bulunan hastalarda etiyolojik tanı ve bu yara patojenlerinin antibiyotik direnç paternlerinin belirlenmesidir. Klinik olarak şüpheli nozokomiyal yarası bulunan toplam 120 hastadan swap örneği toplandı. Standart mikrobiyolojik yöntemler ile izole edilen bakteriyel patojenler, VITEK2 kompakt sistem ile tanımlanarak antimikrobiyal duyarlılık testleri yapıldı. Sonuç olarak, nozokomiyal yarası bulunan hastaların (%70.83)'ünde bakteriyel patojenler belirlendi. En sık izole edilen patojen Staphylococcus aureus (%29.41) idi. Diğer patojenler sırası ile;(%22,35) Acinetobacter baumannii, (%17.64) Klebsiella pneumoniae spp. pneumoniae, (%5.88) Pseudomonas aeruginosa, Pseudomonas luteola, Enterobacter cloacae, Staphylococcus intermedius ve Escherichia coli (%3.52), Proteus mirabilis ve Staphylococcus lentus (%2.35) iken, Pantoea agglomerans, Burkholdria cepacia, Sphingomonas paucimobilis, Yersinia aldovae ve Staphylococcus warneri (%1.17) oranında izole edildi. Etkili antibiyotikler nitrofurantoin ve minosiklin iken, amikasin, siprofloksasin ve gentamisin az duyarlı idi.
Özet (Çeviri)
Nosocomial wound infections contribute significantly to morbidity and mortality in hospitalized patients. A number of factors contribute to wound infection; however microorganisms are the major causes with bacteria being the most prevalent. The aim of this study was to identify the etiologic agents and antibiotic resistance pattern of the wound pathogens isolated from patients attending Rozhawa Emergency Hospital in Erbil city from June to December 2014. Total of 120 wound swabs were collected from patients clinically suspected cases of nosocomial wound infection. The bacterial wound pathogens were isolated by standard microbiological methods and antibiotic susceptibility testing were tested by the VITEK2 compact system. The results showed significant bacterial wound pathogens were detected from (70.83%) of the total patient. The most common pathogens isolated were Staphylococcus aureus (29.41%) while other bacteria were Acinetobacter baumannii complex (22.35%), Klebsiella pneumoniae ssp pneumonia (17.64%), Pseudomonas aeruginosa (5.88%), Pseudomonas luteola (3.52%), Enterobacter cloacae (3.52%), Staphylococcus intermedius (3.52%), Escherichia coli (3.52%), Proteus mirabilis (2.35%), Staphylococcus lentus (2.35%), Pantoea agglomerans (1.17%), Burkholdria cepacia (1.17%), Sphingomonas paucimobilis (1.17%), Yersinia aldovae (1.17%) and Staphylococcus warneri (1.17%). The effective antimicrobial agents nitrofurantoin and minocyclin, were followed by lower degree of amikacin, ciprofloxacin and gentamycin, while others were from moderate to resistant.