Isolation and diagnosis of staphylococcus aureus and detection of some virulence genes using pcr technique depending on the specific primers
Sbesifik primerlerde bağlı olarak pcr tekniği kullanılarak staphylococcus aureus izolasyonu ve teşhisi ve bazı virolans genlerinin tespiti
- Tez No: 795047
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH KARAYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Staphylococcus aureus tüm dünyaya yayılmış olup hastane enfeksiyonlarının en yaygın nedenlerinden biri olarak şu anda önemli bir halk sağlığı sorunudur. Bu çalışmanın amacı S. aureus'un virülans genlerinin belirlenmesidir. Çalışma, Kasım 2021- Mart 2022 tarihleri arasında, Al-Ramadi Eğitim Hastanesi ve Haditha Hastanesi'ndeki tıbbi mikrobiyoloji laboratuvarlarında gerçekleştirilmiştir. S. aureus, kan kültürlerinden, yara enfeksiyonlarından, idrar kültürlerinden, yanık sürüntülerinden ve vajinal ve kulak enfeksiyonlarından alınan 110 örnekte mikrobiyolojik ve biyokimyasal testler kullanılarak tespit edilmiştir. Duyarlılık için altı farklı antibiyotik (Tetrasiklin, Sefaleksin, Eritromisin, Klindamisin, Kloramfenikol ve Trimetoprim) test edilmiştir. İzolatlar daha sonra virülans genleri için moleküler taramaya tabi tutulmuş olup, S. aureus 110 izolatta (%52,38) bulunmuştur. Sonuçlar, Tetrasiklin (%72,30), Eritromisin (%61,55), Sefaleksin (%46,15), Klindamisin (%36,92), Kloramfenikol (%33,84) ve Trimetoprim (%20) karşı yüksek direnç göstermiştir. Bu çalışmada, sırasıyla Trimethoprim, Chloramphenicol ve Clindamycin (80), (66.15), (64.61) antibiyotiklerinde en yüksek duyarlılığı kaydedilmiştir. 110 (%100) izolatın, sırasıyla, 96'sında (%87,5), 55'inde (%50), 96'sında (%87,5) 16srRNA, hla, etb, crtN genleri tespit edilmiştir. Toksin genleri içeren S. aureus klinik izolatlar arasında çok sayıda görülmektedir. Sekans analizinin sonuçları, polimorfizmi saptamak için National Center Biotechnology Information (NCBI) ve BioEdit programında patlama ile analiz edilmiştir. (NCBI) tarafından sekans, 3 transversiyon, 1 geçiş nükleotidi arasında 4 varyasyon bulmuş ve 9 -788 ve 75-984'den sekans ID:MG230264.1 ve ID: MH603394.1 altında %99 göstermiştir. Gen Bankasından alınan S. aureus suşu AM ve S.aureus suşu AT1'den gelen nükleotidlerin sayısı sırasıyla (1394) ve (1637) olmuştur.
Özet (Çeviri)
Staphylococcus aureus has spread around the globe and is now a major public health problem as one of the most prevalent causes of nosocomial infections. The aim of this study was to determine the virulence genes of S. aureus. From November 2021 until March 2022, the study was conducted in the medical microbiology laboratories at Al-Ramadi Teaching Hospital and Haditha Hospital. The 110 samples were detected utilizing microbiological and biochemical testing from blood cultures, wound infections, urine cultures, burns swabs, vaginal and ear infections. Six different antibiotics were tested for sensitivity (Tetracycline, Cephalexin, Erythromycin, Clindamycin, Chloramphenicol, Trimethoprim). The isolates were then subjected to molecular screening for virulence genes. S. aureus was found in 110 isolates (52.38%). The results showed high resistance to Tetracycline (72.30%), Erythromycin (61.55%), Cephalexin (46.15%), Clindamycin (36.92%), Chloramphenicol (33.84%) and Trimethoprim (20%). This study recorded the highest sensitivity in the antibiotics Trimethoprim, Chloramphenicol and Clindamycin (80%), (66.15%), (64.61%), respectively. 16srRNA, hla, etb, crtN genes were detected in 110 (100%), 96 (87.5%), 55 (50%), 96 (87.5%) of the isolates, respectively. S. aueus which contains toxin genes, is seen in large numbers among clinical isolates. The results of the sequence analysis was analyzed by blast in the National Center Biotechnology Information (NCBI) and BioEdit program to detect polymorphism, the sequence by (NCBI) found 4 variations between 3 transversions , 1 transitions nucleotide, showed 99% under sequence ID: MG230264.1| and ID: MH603394.1 from 9 -788, 75-984 number of nucleotide from S. aureus strain AM and Staphylococcus aureus strain AT1 respectively of Gene Bank, and score (1394) and (1637).