Üzerinde açıklık bulunan yapıların ekranlama etkinliği hesabı
Shielding effectiveness calculation of enclosures with aperture
- Tez No: 415211
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN SAKA TANATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Askeri sistemlerin ve günlük kullanılan elektronik cihazların istenildiği performansta, dışarıdan gelen elektromanyetik girişimlere olabildiğince az maruz kalarak çalışmaları açısından elektromanyetik uyumluluk oldukça önemli bir konudur. Bu tezde, üzerinde değişik biçimlerde açıklıklara sahip, alüminyumdan yapılmış dikdörtgen prizma ekranlama yapıları tasarlanmıştır. Tasarlanan yapıların ekranlama verimlilikleri CST Microwave Studio programı kullanılarak hesaplanmış ve farklı açıklık şekillerine sahip yapıların aynı koşullar altında ekranlama etkinlikleri incelenmiştir. Bir sonraki aşamada üzerinde bir ve birden fazla açıklık bulunan ekranlama yapıları tasarlanmış ve tasarlanan her yapının İletim Hattı Modeli (İHM) oluşturularak ekranlama etkinlikleri hesaplanmıştır. Sonrasında alüminyum maddeden yapılan dikdörtgen prizma şeklindeki ekranlama yapısının kalınlığı arttırılmış ve ön yüzünde oluşturulan dikdörtgen açıklığın içerisine ekranlama yapılarında bulunan zorunlu açıklıklar için yeni bir tasarım olan değişik genişliğe sahip iris yapıları yerleştirilmiştir. Yeni tasarlanan bu yapıların ekranlama verimlilikleri CST Microwave Studio programı ve İHM ile hesaplanmış ve sonuçlar birbirleri ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
For military systems and daily used electronic devices to function, electromagnetic interference coming from outside must be minimized as much as possible and therefore electromagnetic compatibility is an important subject. In this thesis, shielding structures (aluminum) with different aperture shapes have been designed. The structures' shielding effectivenesses were simulated in CST Microwave Studio and in the same conditions, shielding effectiveness of the structures with different aperture shapes were studied. In the next stage of this thesis, the shielding structures with an aperture or apertures were designed, separately and calculation of shielding effectiveness were performed for every designed structure by using transmission line model. After all of this work, the thickness of the aluminum rectangular prism shielding structure with a rectangular aperture was increased and put new design irises with different widths in necessary apertures of the shielding structures. Calculations of shielding effectiveness for the newly designed structures were simulated and compared with each other by using CST Microwave Studio and Transmission Line Method (TLM).