Reidemeister torsiyon ve yönlendirilmiş yüzeylerin pantolon parçalanışı
Reidemeister Torsion and pants decompositions of oriented surfaces
  1. Tez No: 415246
  2. Yazar: ESMA DİRİCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR SÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu tezde yönlendirilebilir Riemann yüzeylerinin pantolon parçalanışı düşünülmüştür ve simplektik zincir kompleks kavram yardmyla pantolon için Reidemeister torsiyon formülü geliştirilmiştir. Daha sonra pantolon için elde edilen bu Reidemeister torsiyon formülü kullanlarak yönlendirilebilir (kapalı, sınırı olan, nokta çıkartılmış) Riemann yüzeylerinin Reidemeister torsiyon formülü elde edilmiştir. Ayrca elde edilen bu formüller kullanlarak sınırı yönlendirilebilir kapalı Riemann yüzeyleri olan 3-manifoldların ve bu tip 3-manifoldlar ile 2m-manifoldların (m>1) çarpım manifoldlarının Reidemeister torsiyon formülleri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we consider pants decomposition of orientable Riemann surfaces. First, using the notion of symplectic chain complex, we prove a new formula for Reidemeister torsion of a pair of pants. By using this, we establish a new interesting formula for Reidemeister torsion of orientable Riemann surfaces (closed, bordered, punctured). Furthermore, by applying these formulas, we present a formula for computing Reidemeister torsion of compact 3-manifolds whose boundary consisting of closed orientable Riemann surfaces. We also establish a formula for Reidemeister torsion of product of such 3-manifolds and even dimensional closed orientable smooth manifolds.