Bazı fungal kaynaklardan kitosan ve nanokitosan üretimi ve karakterizasyonu
Production and characterization chitosan and nanochitosan from some fungal sources
- Tez No: 415270
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM BARIŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nanomalzeme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Nanokitosan, kitosan ve kitin biyopolimerlerinin en önemli türevlerinden birisi olarak teknolojik ve ticari büyük öneme sahiptir. Antibakteriyel, biyouyumlu ve biyobozunur olması gibi biyolojik özelliklerinin yanında iyi bir absorbent olması gibi özellikleri sebebiyle sayısız alanda kullanılabilmektedir. Nanokitosanın öncül molekülü olan kitin, kabuklu su ürünleri, böcekler, bazı yosunlar ve mantarlar kullanılarak üretilebilmektedir. Birçok substrat üzerinde kolay yetiştirilmeleri, mevsimsel değişimlerden bağımsız olarak laboratuvarda bolca üretilebilme gibi özellikleri kitin eldesi için mantarların oldukça ideal bir kaynak olduğu birçok literatür tarafından belirtilmektedir. Bu çalışma ile üç farklı mantar örneği (Agaricus bisporus, Rhizopus sp. ve Rhizoctonia sp.) kullanılarak elde edilen biyokütleden kitosan elde edilmiştir. Yapılan hesaplamalar sonucunda %74-75 deasetilasyon sevisine ulaşan kitosanın kaliteli ve ticari değer taşıyabileceği tespit edilmiştir. Elde edilen kitosandan iyonik jelleşme tekniği ile suda çözünen nanokitosan sentezlenmiştir. Elde edilen nanokitosanın FTIR ve SEM analizleri alınarak karakterizasyon işlemleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nanochitosan, chitosan and chitin biopolymers has the technological and commercial importance as one of the most important derivatives. Antibacterial, in addition to being biocompatible and biodegradable biological characteristics, such as due to features such as a good absorbant can be used in numerous areas. The Chitin, which is the precursor molecule Nanochitosan, shellfish, insects, algae, and fungi may be produced using some. Easy to be grown on many substrates, the fungi such as the ability to obtain the characteristics of chitosan produced in the laboratory, independent of seasonal changes in abundance is quite ideal source is stated by many literature. With this study three different examples of fungi (Agaricus bisporus, Rhizopus sp. and Rhizoctonia sp.) obtained using biomass chitosan was obtained. The results of the calculations, which reached %74-75 deacetylation can carry sevice quality and commercial value had been identified. The obtained chitosan was synthesized water-soluble ionic gelation techniques in Nanochitosan. Is obtained Nanochitosan, FTIR and SEM analyzes were performed on the process of characterization.