Eğilmeye zorlanan yapıştırma bağlantılarında hasar analizi
Failure analysis of adhesively bonded joints under bending investigation
- Tez No: 415283
 - Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ÖZEL
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 120
Özet
Yapıştırma bağlantılarının kullanım alanları gün geçtikçe artmaktadır. Bu yüzden günümüzde birçok araştırmacı yapıştırma bağlantılarının dayanımı ve mekanik davranışları üzerine yoğun bir şekilde çalışmaktadır. Bu çalışmada dört noktadan eğme yüküne maruz tek tesirli bindirme bağlantısının dayanımı üzerine yapıştırılan malzeme kalınlığı, yapıştırıcı tabaka genişliği ve uzunluğunun etkisi incelenmiştir. Ayrıca yapılan nümerik analizlerde tekil noktalardaki sonlu eleman yoğunluğu değiştirilerek, gerilme dağılımlarının nasıl değiştiği araştırılmıştır. Deneysel sonuçlar nümerik sonuçlarla karşılaştırıldığında oldukça iyi bir uyum olduğu görülmüştür. Sonuçta; Bağlantı dayanımı üzerin de bindirme bölgesinin genişliği ve uzunluğunun son derece büyük bir etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, kurulan sonlu eleman modellerinde bindirme bölgesinin serbest uçlarındaki tekil noktalarda sonlu eleman ağının yoğunlaştırılması çözüm açısından dikkat edilmesi gereken diğer önemli bir husus olarak karşımıza çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The use of adhesively bonded joints are increased nowadays. Due to the fact, many researchers are working on adhesively bonded joints strength and their mechanical behaviours. In this work the effect of width and overlap length and adherent thickness changes is investigated on asingle lap joint adhesively bonded joint under a four point bending moment. At the same time using the numerical analysis, it is tried to observe the effect of singularity points on stress distribution by increasing the density of elements at that points. The experimental results were found to be quite a good fit compared with numerical results. As a result the width and the overlap length of adhesively bonded area has an impressive effect on the strength of the joint. Also the other important parameter which should be paid more attention to in the analysing is increasing the element density at the singularrity points of free ends in the numerical analysis.