Üzerinde çatlak bulunan tabakalı kompozit kirişlerin dinamik analizi
Dynamic analysis of cracked laminated composite beams
- Tez No: 415284
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRKAN ŞAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Dinamiği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada üzerinde çatlak bulunan tabakalı kompozit kirişlerin serbest titreşim analizleri deneysel ve nümerik olarak yapılmıştır. Farklı sınır şartı ve yönlenme açılarına sahip üzerinde çatlak bulunan kompozit kirişlerin doğal frekansları ve titreşim biçimleri belirlenmiştir. Kiriş üzerindeki çatlak sayısının, çatlağın konumunun ve kompozit kirişin yönlenme açılarının titreşim karakteristiklerine olan etkileri incelenmiştir. Nümerik analizler ANSYS paket programı ile yapılmıştır. Deneysel ve nümerik olarak elde edilen sonuçlar karşılaştırılmış ve birbiriyle uyumlu olduğu gözlenmiştir. Analizlerde çatlak sayısı ve çatlak derinliği arttıkça tabakalı kompozit kirişin doğal frekanslarının azaldığı ayrıca çatlağın konumuna bağlı olarak frekansın değiştiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study free vibration analysis of laminated composite beams having crack on it were carried out experimentally and numerically. The natural frequencies and mode shapes of laminated composite beams with different lay ups having crack on it were determined for different boundary conditions. The effects of number of cracks on composite beam and position of crack and fiber orientations of composite beam on the vibration characteristics were examined. The numerical studies were performed with ANSYS package. It was observed that the numerical results and experimental results were consistent with each other. In the analyses it was observed that when the number of crack increased the natural frequencies of laminated composite beam decreased. It was also obtained that depending on the crack position the natural frequencies of composite beam changed.