Ortaokul öğrencilerinin Youtube ve Youtuber'ları eğitim amaçlı kullanım durumları
Secondary school students' use of Youtube and Youtubers for education
  1. Tez No: 745055
  2. Yazar: KAMİL KANAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GENÇ OSMAN İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırma ile ortaokul öğrencilerinin Youtube'u eğitim amaçlı kullanımı tespit edilmeye çalışılmıştır. Her geçen gün daha fazla oranda bilgiye eğitim kurumları haricindeki platformlardan ulaşmaktayız. Kısa bir geçmişi olmasına rağmen Youtube platformu bilgi içerikli video paylaşımları ile her konuda bilgiye görerek ve duyarak erişilebilmesine olanak sağlıyor. Özellikle soyut kavramları anlamada zorlanan ilkokul ve ortaokul öğrencileri için bilgiyi görerek, duyarak edinmek çok daha kolay ve kalıcıdır. Bu araştırma bulguları bize ortaokul öğrencilerinin eğitim sürecinde Youtube videolarının çok önemli olduğunu göstermiştir. Pandemi sürecinde okula ve öğretmenine erişimde sıkıntılar yaşayan öğrenciler için bu platform evde okul görevi görmüştür. Öğrenciler derslere ön hazırlık, konuların tekrarı, soru çözümleri, anlamadıkları konuyu tekrar tekrar izleme sayesinde pandemi sürecinde bir eğitim penceresi yakalamışlardır. Ayrıca Youtube onlar için eğlendikleri ve eğlenirken öğrendikleri platform olmuştur. Araştırmada elde ettiğimiz bulgulara ulaşmak için İstanbul'da ikamet etmekte olan 11 ortaokul öğrencisi ile pandemi koşulları nedeni ile online görüntülü görüşmeler yapılmıştır. Görüşmeler Youtube kullanımının eğitim ile ilişkisi ve takip edilen Youtuberlar bağlamında yapılmıştır. Bir nitel araştırma yöntemi olan fenomenolojik araştırma deseni araştırmanın yöntemini oluşturmuştur. Görüşmelerde elde edilen veriler betimsel içerik analizi ile değerlendirilmiş ve sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
With this research, it was tried to understand secondary students' use of Youtube as an educational tool. Every day, we obtain more and more information from platforms other than educational institutions. Although it has a short history, the Youtube platform allows us to access information with visual and audial aids almost on every subject. Especially for primary and secondary school students who have difficulties in understanding abstract concepts, it is much easier to obtain information and permanent with visuals. The findings of this research have shown us that Youtube videos are very important in the education process of secondary school students. For students who have had difficulties in accessing school and teachers during the pandemic process, this platform has served as home-school. During the pandemic process, students have caught an opportunity for education while preparing for the lessons, revising the subjects, solving questions, and watching the subjects they did not understand again and again. In addition, Youtube has been a platform for them to have fun and learn while having fun. In order to reach the findings we obtained in the research, online video calls were made with 11 secondary school students residing in Istanbul due to the pandemic conditions. Interviews were made in the context of Youtube usage, education relationship and followed Youtubers. The phenomenological research design, which is a qualitative research method, formed the method of the research. The data obtained from the interviews were evaluated with descriptive content analysis and the results were reached.