Atom numarası 26≤Z≤79 aralığında olan bazı elementlerin albedo faktörlerinin 59,54 keV enerjili gama ışınları ile belirlenmesi
Determination of albedo factors of some elements in the range 26≤Z≤79 by 59.54 keV energy gamma rays
  1. Tez No: 415312
  2. Yazar: CELALETTİN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEMET YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu tez çalışmasında atom numarası 26≤Z≤79 aralığında olan bazı elementlerin albedo faktörleri 241Am radyoaktif kaynağından yayınlanan 59,54 keV enerjili gama ışınları ve rezolüsyonu 5,9 keV'de 182 eV olan bir HPGe dedektör kullanılarak deneysel olarak belirlenmiştir. Albedo numarası, enerjisi ve dozu belirlenen elementler Fe, Co, Ni, Cu, Zr, Mo, Ag, Dy, Yb ve Au'dır. V, Zn, Y, Cd, Ba, Dy, Lu, Hg ve Pb elementleri de dedektör verimini belirlemek için kullanılmıştır. Bir yüzeyin radyasyonu yansıtma oranı olarak tanımlanan albedo faktörlerinin belirlenmesi için yapılan bu çalışma sonucunda atom numarasının artmasıyla albedo numarası, dozu ve enerjisinin azaldığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, albedo factors of some elements in the range 26≤Z≤79 were determined by using 59,54 keV energy photons emited from 241Am radioactive source and a HPGe detector with a resolution of 182 eV at 5,9 keV. Albedo factors were determined for Fe, Co, Ni, Cu, Zr, Mo, Ag, Dy, Yb and Au. Also, detector efficiency were measured by using V, Zn, Y, Cd, Ba, Dy, Lu, Hg and Pb elements. Albedo is defined as a ratio of amount of radiation scattered from the slab in a certain time interval to the amount of radiation incident on the slab during this time. In this work is observed that the albedo factors decreases with increasing of the atomic numbers.