Atom numarası 38 ? Z ? 101 olan elementler için N tabakasına ait ortalama flöresans verimlerin hesaplanması
Calculation of average fluorescence yields of N shell for elements 38 ? Z ? 101
  1. Tez No: 321597
  2. Yazar: İLKAY YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez çalışmasında, 38 ? Z ? 101 arası tüm elementler için N tabakasına ait ortalama flöresans verimler ve 6 keV'da toplam N tabakası X-ışını flöresans tesir kesitleri teorik olarak hesaplanmıştır.McGuire'nin [1] vermiş olduğu 38 ? Z ? 101 arası 25 element için N tabakasına ait alttabaka flöresans verimler, süper Coster-Kronig geçiş ihtimaliyetleri (Sij) kullanılarak 38 ? Z ? 101 arası tüm elementleri için en küçük kareler metoduyla alttabaka flöresans verimler ve süper Coster- Kronig geçiş ihtimaliyetlerinin (Sij) fit değerleri hesaplandı. Bu fit değerlerinden istifade ile N tabakası etkin alttabaka flöresans verimler hesaplandı. N tabakasına ait ortalama flöresans verimler türetildi. Ayrıca, 6 keV'da toplam N tabakası X-ışını flöresans tesir kesitleri teorik olarak hesaplandı.Küçük atom numaralı elementlerde Auger geçiş ihtimaliyeti yüksek, büyük atom numaralı elementlerde ise karakteristik X- ışını yayınlama ihtimaliyeti yüksek olduğundan, atom numarası (Z) arttıkça, N tabakası için ortalama flöresans verimler artmaktadır. N tabakasına ait ortalama flöresans verim ve toplam N tabakası X- ışını flöresans tesir kesit değerlerinde artan Z ile bir artış (~%2.00-13.50) olduğu gözlendi.Literatürde, N tabakası ve daha üst tabakalara ait teorik ve deneysel veriye rastlanmadığı için, N tabakasına ait ortalama flöresans verim ve 6 keV'da toplam N tabakası X-ışını flöresans tesir kesitleri için bir karşılaştırma yapılamamıştır.Anahtar kelimeler : Flöresans Verim, X-ışını Flöresans Tesir Kesiti, Etkin Alttabaka Flöresans Verim, Ortalama Flöresans Verim
Özet (Çeviri)
In this thesis, N shell average fluorescence yields and total N shell X-ray fluorescence cross-sections at 6 keV have been calculated theoretically for the elements 38 ? Z ? 101.Fit values of N subshell fluorescence yields and super Coster-Kronig transitions probabilities (Sij) for elements 38 ? Z ? 101 have been calculated by using the method of least squares from the N shell fluorescence yields and super Coster-Kronig transitions probabilities (Sij) which were given by McGuire [1]. The effective subshell fluorescence yields for N shell have been calculated by using these fit values. The average N shell fluorescence yields have been derived from the effective fluorescence yields and total N shell X-ray fluorescence cross-sections at 6 keV have been calculated theoretically.As the atomic number (Z) increases, average fluorescence yields increase for N shell because Auger transition probability increases for low atomic number and the probability of characteristic X-ray emission for high Z. The results show an increase (~2.00%-13.50%) in N shell average fluorescence yield and total N shell X-ray fluorescence cross-sections with increasing Z.There was no the theoretical and experimental data for N shell and higher shell in literature. Therefore, there was no comparison for average fluorescence yield and total X-ray fluorescence cross-sections at 6 keV for N shell.Key Words : Fluorescence Yield, X-Ray Fluorescence Cross-section, Effective Subshell Fluorescence Yield, Average Fluorescence Yield