X-ışını floresans analiz tekniğinde 99Tc ve 51Cr'in uyarıcı kaynak olarak kullanımı
- Tez No: 66422
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞARMAN GENÇAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Mühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı; XRF analizi için bilinen bazı uyarıcı kaynakların yerine, aynı işlevi gerçekleştirecek yeni kaynaklar sağlamak üzere gereken araştırmaların yapılmasıdır. Bu hedefin seçilmesinin ana nedeni bu yöntemin olanaklarının artırılması ve bilinen sınırlarının getirilmesidir. Ayrıca, üretim kolay yeni kaynaklar şu önemli yaran da sağlayabilir: Yurdumuzdaki XRF uygulamalarında uyarcı kaynakların dışarıdan ithal edilmesi ve yarı ömürlerinin pek uzun olmaması nedeniyle yarattıkları ekonomik güçlük, ithal gecikmesi ve bürokratik güçlüklerden kurtulunabilir. XRF uygulamalarında kullanılan üç önemli uyarıcı kaynak 55Fe, 57Co ve 109Cd izotoplarıdır. Bu elementler bu güne kadar yurt dışından ithal edilmiştir. Bu çalışmada, Çekmece Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezi'ndeki reaktörde kolayca üretilebilen 99mTc ve 51Cr'in aynı işlevi görebilecekleri yapılan deneyler ile ortaya konmaya çalışılmış ve olumlu sonuçlar alınmıştır. 55Fe yayınladığı; Mn Kx-ışını (5.89keV) ile atom numarası 15
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Use of "Tc and 51Cr as Fluorescing Sources in X-Ray Fluorescence Analysis Roentgen's discovery was a very significant theory and practice of science, technology and medicine. x-rays were widely applied in medical ( including dental) and industrial radiography within the year of their discovery. The wide application of x-ray lead to the development of commercial availability of x-ray tubes, generators, electronic detection and readout equipment. Moseley established the basis of quantitative and qualitative x-ray spectrochemical analysis in 1913. His first published photograph of x-ray spectra shows the relationship between wavelength of x-ray spectral lines and atomic number. The x-ray region is that part of the electromagnetic spectrum between about 0.1 and 200 A It is bounded by the gamma-ray region to short wavelength side, and by the ultraviolet region to long wavelength side. Only a relatively small part of the total x-ray region is covered by the conventional x-ray spectrometer, about 0.2 - 20 A, this being referred to as the analytical x- ray region. Wavelengths shorter than a few tenths of an Angstrom are difficult to excite and even more difficult to separate. Wavelengths in excess of 20 A arise mainly from outer orbital transitions and are less useful for element characterization. When a target is bombarded with photons or particles, the nuclei may be transformed into radioactive nuclei or there may be an interaction with the atomic- shell electrons. If the second event occurs, the electrons may be elevated to higher orbits and x-ray promptly emitted in the rearrangement of the electrons in the shell. The energies of these x rays are characteristic for each elements and in xuiparticular the K and sometimes also the L x rays can be effectively used for analytical purpose. X-rays are also produced when any electrically charged particle of sufficient kinetic energy is rapidly decelerated. This x-rays are called Bremsstrahlung and have continuous spectrum, also referred to as the general spectrum, white spectrum, continuum. Every atom emits characteristic x-rays with the discrete energy that identify the atom. For every atom, the x-rays are identified according to the final state of the electron transition. The energy state of atomic electrons are characterized by letters K, L, M, N, ect. The characteristic x-rays are created by electrons, photons, deuterons, a-particles and ion bombardment from particle accelerators or irradiation by primary x-rays from high-or low-power x-rays tubes or irradiation by a, |3, y, x-rays from radioisotope sources (Fe-55, Cd-109, Am-241 and Co-57). In general, energy dispersive x-ray spectroscopy consists of a high purity germanium or low energy photon detector which is usually Si(Li) (with a resolution as low as 150eV for the 5.9 keV MnKx-rays), preamplifier, bias supply, multichannel analyzer and an excitation source. Frequently used radioactive excitation sources are Fe-55 (MhKxrays), Cd-109 ( AgKx rays), Am-241 (y rays at 60 keV) and Co-57 (y rays at 122 keV and 136 keV). Fe-55, photon emitters can be used to excite elements from 15 92. At the same time, Tc-99m emits characteristic K-x rays at 18.4 keV and can excite the elements between the atomic number 26 to 40. xvTherefore Tc-99m may be employed instead of Cd-109 and Co-57 commercial radioactive sources. A set of experiments performed to show the validity of this replacement. Cr-51 emits x-ray at 4.95keV which can be used to excite the elements of 15