Doğu Akdeniz ve Kıbrıs Batısının tektonizma sedimantasyon ve sıvı çıkışlarının çok kanallı sismik yansıma verileri ile incelenmesi
Investigation of Techtonics sedimantation and fluid flow at arc junctions: the Cyprus and Eastern Mediterranean areas shiptime using multichannel seismic data
  1. Tez No: 415380
  2. Yazar: RECAİ SERGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNAY ÇİFCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Jeofizik Mühendisliği, Marine Science, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
2010 yılında Doğu Akdeniz ve Kıbrıs Adası'nın Batısının tektoniğinin ve sedimantasyonunun araştırılması amacıyla çok kanallı sismik yansıma verileri toplanmıştır. Tez kapsamında bu verilerin bir kısmı olan Rodos Baseni güneyi ve Sırrı Erinç Platosu batısında bulunan yöreye ait veriler, veri - işlem ve yorumlama için kullanılmıştır. Bölgenin aktif ve karmaşık tektonik etmenlerinin olması veri - işlemi zorlaştırsa da en uygun parametreler seçilerek veri - işlem yapılmaya çalışılmıştır. Sismik veriler, çalışma alanında genel olarak eğim atımlı faylar, kıvrım yapıları ve Rodos Baseni ile Sırrı Erinç Platosu'nu ayıran bindirme fayı olduğunu göstermektedir. Verilerin yorumlanması sonucunda bölgede var olan faylar, kıvrımlar, sedimanlar çiçek yapıları gibi jeolojik bileşenler ve bileşenleri meydana getiren tektonik unsurlar tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose of this study is that investigation of tectonics and sedimantation at arc junctions, multichannel seismic reflection datas were collected at west of the Cyprus and Erastern Mediterranean areas in 2010. Within the scope of this master thesis, some of seismic reflection datas, where collected from southern Rhodes Basin and western Sırrı Erinç Pleteau, were processed and interpreted. Although active and complex tectonics factors of this area made difficult to prosessing, optimum parameters tried to choose for seismic prosessing. Seismic data shows that there are mostly dip - slip faults, folding structures and trust fault between Rhodes Basin and Sırrı Erinç Plateau. Conclusion of interrepted datas, geological structures and tectonic elements identified and generate this structures after the interpretation of seismic datas.