Nonlinear optical properties of a two-dimensional quantum pseudo-dot system under intense laser field
Yoğun lazer alanı altındaki iki-boyutlu pseudo-nokta sisteminin lineer olmayan optik özellikleri
- Tez No: 415381
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL ŞAKİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tezde, yüksek-frekanslı yoğun lazer alanının, düzgün bir dış manyetik alana maruz bırakılan iki-boyutlu kuantum pseudo-nokta sisteminin lineer olmayan optik özellikleri üzerine etkileri teorik olarak incelendi. Dairesel polarizasyonlu rezonant olmayan monokromatik yoğun lazer alanı pertürbatif olmayan yaklaşım çerçevesinde hesaba katıldı. Sisteme karşılık gelen zamana-bağlı Schrödinger denklemi Kramers-Henneberger üniter öteleme dönüşümü ve Fourier-Floquet seri açılımı kullanılarak zamandan-bağımsız forma dönüştürüldü. Buna bağlı olarak, hapsetme potansiyelinin lazer-giydirilmiş formu elde edildi. Lineer olmayan optik özellikler, kompakt-yoğunluk matrisi yaklaşımı ve iteratif şema kullanılarak hesaplandı. Hesaplanan optik süreçler, optik doğrultma, üçüncü-harmonik üretimi, lineer ve lineer olmayan soğurma katsayıları, lineer ve üçüncü-derece lineer olmayan kırılma indisi değişimlerini içermektedir. Schrödinger denkleminin nümerik çözümlerini yüksek hassasiyetle elde etmek için, Galerkin yönteminine dayalı sonlu elemanlar metodu kullanıldı. Elde edilen sonuçlar, bu sistemin lineer olmayan optik özelliklerinin manyetik alanın büyüklüğüne, pseudoharmonik potansiyelin kimyasal potansiyeline ve sıfır noktasına güçlü bir şekilde bağlı olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, yoğun lazer alanının şiddetinin hapsetme potansiyelinin yapısını değiştirdiğini ve sistemin lineer olmayan optik özelliklerini önemli ölçüde etkilediğini gösterdik.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of high-frequency intense laser field on the nonlinear optical properties of a two-dimensional quantum pseudo-dot system subjected to an uniform external magnetic field have been investigated theoretically. The non-resonant monochromatic intense laser field with circular polarization has been taken into account within the framework of non-perturbative approach. Time-dependent Schrödinger equation corresponding to the system has been transformed to time-independent form by using the Kramers-Henneberger unitary translational transformation and Fourier-Floquet serial expansion. Therefore, the laser-dressed form of the confinement potential has been obtained. Nonlinear optical properties have been calculated using the compact-density matrix approach and iterative procedure. The calculated optical processes have included optical rectification, third-harmonic generation, linear and nonlinear absorption coefficients, linear and third-order nonlinear refractive index changes. To get numerical solutions of Schrödinger equation with high accuracy, the finite element method based on Galerkin procedure has been used. The obtained results have shown that the nonlinear optical properties of this system depend strongly on the magnitude of magnetic field, the chemical potential and zero point of pseudoharmonic potential. In addition, we have demonstrated that the strength of intense laser field alters the structure of confinement potential and affects remarkably the nonlinear optical properties of system.